Салах, синът на Джамал Хашогджи: Семейството ми “прощава” на убийците

0
230
Джамал Хашогджи
Снимка: Wikimedia Commons

Синът на убития арабски журналист Джамал Хашогджир публикува в „Туитър“, че прощава на убийците на баща си, докато активисти отвърнаха, че убийството е преди всичко политическо, предаде “Al Jazeera”.

В публикацията от петък Салах Хашогджи обяви, че семейството му прощава на отнелите живота на журналиста през 2018 г. по време на визитата му в консулството на Саудитска Арабия в Истанбул. 

“В тази свещена вечер на този свещен месец (Рамадан) си припомняме божиите думи: Ако човек прости и се смири, ще бъде възнаграден от Аллах”

“За това ние – синовете на Джамал Ахмад Хашогджи, поднасяме своята прошка на убийците на баща ни в търсене на благата на всевишния”, пише в публикацията. 

Хашогджи бе за последно видян в консулството на Саудитска Арабия, където е изготвял документи за предстоящата си сватба. Тялото му впоследствие е било разчленено и отведено от сградата, като останките му не са открити. 

Съгласно ислямските закони смъртните присъди в Саудитска Арабия могат да бъдат смекчавани в случай, че семейството на жертвата прости на убийците, като все още не е ясно дали това ще е се случи във въпросната ситуация. Хатидже Ченгиз, съпругата на Джамал, публикува в петък в „Туитър“, че “никой няма правото да прощава на убийците”Яхя Асири, директорка на великобританската активистка група за защита на човешките права “ALQST”, застана зад коментара на Ченгиз. 

“Убийството на Джамал Хашогджи не е просто посегателство върху него и цялото му семейство, не е просто грешка в какъвто и да е контекст!”, коментира Асири в „Туитър“, добавяйки, че убийството на Хашогджи не е просто въпрос на междуличностен конфликт. 

“Властите го убиха заради политическата му дейност”, коментира тя. “Смъртта му е политическо посегателство, така че замълчете!”.

Асири сподели изявление, подписано от десетки активистки и политически групи от Саудитска Арабия, в което се твърди, че властите в страната се опитват да сведат убийството на репортера до семейна трагедия.

“Отхвърляме опита на властите да използват близките на Хашогджи, за да потулят случая и да избягат от отговорност”, пише в изявлението, като се добавя, че близките на журналиста нямат пълната свобода да отправят подобни изказвания. 

“Още повече смъртта на Хашогджи далеч не засяга само неговото семейство, а цялата общество, тъй като той бе политически активист, който открито критикува политическата система, за което бе и погубен”

Убийството му предизвика остър световен отзвук. Някои западни правителства, включително и службите на ЦРУ, обявиха, че има сведения за връзка между убийството и престолонаследника Мохамед бин Салман. От правителството на Саудитска Арабия отрекоха обвиненията, макар и през септември 2019 г. принцът да пое частична отговорност, признавайки, че зверското убийство е извършено “под носа му”. 

Саудитска Арабия осъди петима души на смърт и трима на затвор за убийството на репортера през изминалия декември. Заподозрените бяха осъдени при дело, разглеждано при затворена врата в столицата Рияд. 

Делата бяха заклеймени от Обедните нации и активистки организации. Специалният пратеник на ООН по извънсъдебни и арбитрарни присъди Агнес Каламард обвини Саудитска Арабия в “подигравка” със справедливостта, след като е допуснала организаторите на убийството от 2018 да останат безнаказани. 

Салах Хашогджи обаче коментира по отношение на присъдите от декември: “За нас е справедливо и смятаме, че сме овъзмездени”. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments