Проектът за рехабилитация Рилските езера се крие и на него не беше направена Оценка на въздействието върху околната среда. Министерството на околната среда и водите (МОСВ) иска да угажда на определени фирми, за да печелят пари. Това министерство издъхва от некомпетентност.
Това заяви Борислав Сандов от „Зелено движение“ пред „бТВ“ и допълни, че екоминистърът не познава закона и няма желание да го изпълнява. Определи случващото се на Седемте рилски езера като такова, което се прави по калпав начин.
По негови думи чакълът, който е изсипан на Рила, ще пропадне в езерата още при първия дъжд. Това ще доведе до нови проблеми. Според него има опасност и за туристите, тъй като се говори за хлъзгава пътека.
Сандов изтъкна, че няма страна, в която да се процедира по този начин. При положение, че се цели да се изкарат пари, това може да се случи без да се нарушава планинската природа.
Той обясни, че има начин да се спрат ерозионните процеси – чрез поставянето на големи и местни камъни, които да оформят естествена пътека. По негови твърдения в екоминистерството има 14 наказателни процедури в тази сфера. 9 от тях са се случили в рамките на кабинета „Борисов 3“.
Катерина Раковска от „Да остане природа в България“ подчерта, че и за езерата, и за строителството по Черноморието се правят проекти, които заобикалят законовите процедури. Желанието на гражданите е защитените територии да останат такива, каквито са.
По нейни думи по „Натура 2000“ е имало заделени приблизително 20 милиона лева, които да отидат за изкупуване на конфликтните места в защитените зони.
Нито лев обаче не е похарчен за тази дейност, а бюджетът е отишъл за борба с коронавируса.
От Искра.бг припомняме, че вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че ще извърши проверка какво е наложило присъствието на строителна техника по туристическите пътеки около Рилските езера.
Туристическите пътечки вече са се превърнали в широки булеварди, които озадачавали посетителите. От ръководството на Националния парк „Рила“ са обяснили, че и сега извършващите се дейности били, за да се укрепят туристическите пътеки. Използвали се европейски средства, но не за разкопавания или строежи.
В тази връзка Дончев каза, че ще се провери за това дали няма усвояване на средства. Според него е трябвало да има и повече хора от паркова администрация, които да контролирали посетителите и поведението им. Имало туристи без планинарски навици, заради които се стигало дори до заблатяването на езерата.