Вече знаете схемата: идилично село на хълм в Италия със застаряващо население иска нови попълнения, пише “CNN”. Обикновено следващата стъпка е да се продадат изоставени къщи за 1 евро. Села от цялата страна са виждали как чужденци грабят имоти за стотинки – като сделката е, че те трябва да реновират къщата в рамките на определен период от време. Но някои са по-смели – като Кандела в Пулия, която предлага на бъдещите жители 2000 евро (2350 долара) да се преместят там през 2017 г.
Сега идва още по-добра сделка. Санто Стефано ди Сесанио, зазидано средновековно село в Абруцо, регион в източната част на централна и южна Италия, предлага да плати на хората, желаещи да се преместят и да започнат бизнес там – и дори ще ги подкрепи, като им даде място за живеене с номинален наем. Кметът Фабио Сантавица заяви пред CNN Travel:
“Не продаваме нищо на никого – това не е бизнес ход. Ние просто искаме да дадем възможност на селото да продължи да живее.”
Уловката? Трябва да сте жител на Италия (или да имате законовата възможност да станете такъв) и да сте навършили 40 години.
Обикновено село в планината
Санто Стефано е най-известен с Секстантио, неговия луксозен „albergo diffuso“ или „разпръснат хотел“, чиито стаи са разположени в отделни селски къщи. Но хотелът glam е далеч от останалата част от селото, което се намира на 1250 метра надморска височина в красивия национален парк Gran Sasso e Monti della Laga.
Жителите са само 115 и около половината от тях са пенсионери. По-малко от 20 са на възраст под 13 години. Това поне са официалните данни. Всъщност Сантавича казва, че броят на целогодишните жители е между 60 и 70. Заради това сега властите предприемат действия.
Общинският съвет ще плаща на новите жители месечна такса в продължение на три години до максимум 8000 евро (9500 долара) годишно. А съветът дори ще плати еднократна вноска в размер до 20 000 евро (24 000 долара), за да започне предприемачески бизнес.
Жителите ще получат и имот, в който да живеят, срещу „символичен“ наем. Колко е „символично“? Дори Сантавица все още не е сигурен. Те искат да анализират всички кандидати и да решат колко да вземат, преди да изготвят финансовите подробности.
Силна конкуренция
Около 1500 души са кандидатствали от стартирането на схемата на 15 октомври. Но съветът иска да запази броя на около 10 души или пет двойки. „Искаме постепенно да увеличаваме числата и трябва да работим с жилищата, които принадлежат на властите,“ казва Сантавича.
Не че можете да се преместите там и да започнете какъвто и да е бизнес. Схемата е валидна за избран брой дейности, определени от съвета като ключови: водачи, персонал за информационния офис, чистачи и работници по поддръжката, собственици на дрогерии или тези, които могат да работят и продават храната в района.
Кандидатите трябва да са на възраст между 18 и 40 години и да не живеят в района около Санто Стефано. Те трябва да са или жители на Италия, граждани на ЕС, или да притежават правото да останат в ЕС за неопределен период. Ако вече живеят в Италия, те трябва да идват от район с повече от 2000 жители (местните власти не искат да се борят със загубата на население, като отнемат жители от други малки общности).
И те трябва да останат в града минимум пет години. Отново няма официален процес за принуждаване на хората да останат за цял мандат, но Сантавица казва, че тъй като това са публични пари, ще трябва да има някакви „ограничения“, за да се гарантира, че хората не идват, вземат парите за една година и си тръгвайте.
Новият живот
И така, какъв живот очаква онези, които направят този ход? Най-близкият голям град е L’Aquila, на половин час път. Това е столицата на Абруцо, която беше разрушена от земетресение през 2009 г. и все още се възстановява. Рим е на около два часа път, а легендарното Адриатическо крайбрежие е на 90 минути път с кола. Най-близкото летище е Пескара, на 90 минути. Сантавича казва:
“Това е доста програмиран живот, защото не е така, както можете да кажете: О, забравих да купя пармезан, ще се откажа.”
“И ние сме в основата на планините – на 4000 фута – така че през зимата не винаги е лесно да се придвижвате със сняг и лед.”
“Все пак има усещане за спокойствие, вие живеете по самодостатъчен начин и се връщате към корените си. Няма никой от хаоса на големите градове и можете да спестите повече от собственото си свободно време.”
“Тук живея много добре. Има хубав въздух и от момента, в който се събудите, има невероятни гледки, които наистина ви повдигат настроението и ви дават причина да отидете на работа.”
Отдалечените селски градове на Италия, особено в планинските райони и в южната част на страната, претърпяха изселване на жители от края на Втората световна война, като хората се преместиха в градовете, за да търсят работа.
Идеята за алберго дифузо е създадена през 70-те години на миналия век от професионалиста по маркетинг Джанкарло дал’Ара, за да се опита да подмлади селата – и да създаде работни места за хората да се върнат назад.
А пандемията от COVID-19, с преминаването към работа от разстояние, представи нови перспективи за италианците, които се местят в селските райони. Сантавича се надява, че този проект, ако върви добре, може да бъде възпроизведен от други малки градове. Той казва още:
“Тези села живеят, докато в тях има хора. За да върнем Санто Стефано към живота и да му дадем нов живот, повече икономическа и социална сила, имаме нужда от по-млади хора.”
“Имаме чувство за граждански дълг, което ни тласка към това. Тук не става въпрос за продажба на нищо (за разлика от схемите за къщи от 1 евро). Ние просто искаме да започнем неща, които ще позволят на селото да продължи да живее.”
Готови ли сте да направите този ход? Пълните подробности и формулярът за кандидатстване са на уебсайта на Съвета. Крайният срок е 15 ноември.