Възможно ли е Педро Санчес, испанският министър-председател с прозвището „Г-н Красавец“, да бъде следващият председател на Европейския съвет?
Това се питат европейски служители и дипломати след изненадващото изявление на Санчес в сряда, че обмисля да подаде оставка като ръководител на испанското правителство, пише „Politico“. Новината предизвика трескави спекулации относно политическото бъдеще на Испания, както и относно шансовете на Санчес да получи висш пост в Брюксел.
В бомбастично писмо от четири страници Санчес изразява раздразнението си от постоянните атаки срещу семейството му от страна на вестници и десни бойци. Крайният характер на нападенията, казва той, го е накарал да се замисли дали си струва да ръководи страната. Санчес коментира:
„Имам нужда от време за размисъл. Спешно трябва да си отговоря на един въпрос, който си задавам: Струва ли си да остана на поста си въпреки калните атаки на десницата и крайната десница?“
Брюксел се подготвя да разпредели най-висшите постове в ЕС след изборите за Европейски парламент през юни. Политическите партии, които получат най-много гласове, ще предявят претенциите си за ръководните постове в Европейската комисия, Европейския съвет, Европейския парламент и външнополитическия орган на ЕС.
Социалистите, които вероятно ще останат втората по големина група в Парламента, се стремят към най-високия пост в Европейския съвет, който в момента се заема от белгийския либерал Шарл Мишел.
За Санчес преместването в Брюксел може да се окаже умело излизане от раздробената и токсична политическа сцена на Испания. Общественият имидж на социалиста никога не е бил отличен, а спорното му решение да амнистира каталунските сепаратисти, за да си осигури тяхната подкрепа за продължаване на мандата му, само засили общественото недоволство.
Призивът на Европа
Санчес може и да е недолюбван в Испания, но е харесван в Брюксел и е ценен от европейските си колеги. Това обаче не означава, че той е сигурен кандидат за висшия пост. Служителите на ЕС и дипломатите са разделени по отношение на евентуалната кандидатура на Санчес. Като начало, предстои да се види дали и как той ще напусне поста си и кой ще поеме управлението на вътрешния фронт. Ако Санчес остави Испания, петата по големина икономика в Европа, в състояние на политически хаос, това може да накърни привлекателността му в Брюксел.
Съществуват и съмнения дали Санчес има подходящ профил за председател на Европейския съвет. Лидерите на ЕС, които ще решат кой да заеме този пост, вероятно ще предпочетат някой в края на политическата си кариера – някой като Херман ван Ромпой, бившият белгийски министър-председател, който първи зае тази длъжност и който се оказа дискретен съдия, готов да постига компромиси.
Същевременно Мишел е упрекван за това, че е загрижен за собствените си амбиции и международния си авторитет. Ето мнението на един от служителите на ЕС, който изразява песимизъм относно шансовете на 52-годишния Санчес:
„Нуждаем се от по-възрастен мъж или жена, които не водят битки с Урсула фон дер Лайен и не мислят за следващата си работа.“
Служителят, както и други цитирани в този материал, получи анонимност, за да говори свободно за бъдещите европейски лидери, уточнява изданието.
Санчес, който встъпи в длъжност през 2018 г. и спечели трети мандат като министър-председател миналата година, повдигна вежди в Брюксел, когато Испания отговаряше за ротационното председателство през втората половина на миналата година. Той не се колебаеше да използва властта си да определя дневния ред в Брюксел, за да преследва собствените си вътрешни цели, докато някои дипломати се възмущаваха от стремежа му баският, каталунският и галисийският език да бъдат признати за официални езици на ЕС – кампания, която той започна, за да осигури каталунска подкрепа за предпочитания от него кандидат за председател на испанския парламент.
И още – Палестина
Откритата подкрепа на Санчес за палестинската държавност – Испания възнамерява да разшири официалното ѝ признаване в рамките на два месеца – също може да се окаже отговорност. Не е ясно дали членовете на ЕС, които са тясно свързани с Израел, ще подкрепят председател на Съвета, когото някои членове на израелското правителство смятат за антагонист. Други може да възразят на Санчес, че е натоварил ЕС с настоящия си проблемен ръководител на външните работи, и може да не желаят да видят друг испанец на висш пост толкова скоро.
„Санчес няма добро име за някои страни от ЕС… Той ни даде напускащия Върховен представител Жозеп Борел, който се оказа неспособен да ръководи страните заедно по чувствителни теми като Израел или преди това Русия“, заяви високопоставен дипломат от ЕС.
В крайна сметка има толкова много „но“ по отношение на кандидатурата на Санчес за висшия пост в ЕС, като един дипломат от Съюза пояснява:
„Спекулациите … говорят повече за липсата на кандидати сред социалистите, отколкото за реалните шансове на Санчес.“
Имената, които в момента са в списъка на социалистите за работа в Съвета, наистина са със сериозни въпросителни. Бившият португалски министър-председател Антониу Коста все още е обект на разследване за предполагаемата му връзка със схема за търговия с влияние, а датският министър-председател Мете Фредериксен е недолюбвана заради противоречивата имиграционна политика на нейното правителство, която е източник на неудобство за други социалистически лидери.
Санчес е готов да направи обръщение към нацията в понеделник и да разкрие дали ще се оттегли. Испанските граждани и европейските дипломати се опитват да разчетат дали заплахата на премиера да се оттегли е политическа маневра, целяща да обедини левицата срещу десните сили в страната, или той наистина обмисля да се оттегли. Дясноцентристката Народна партия обвини министър-председателя, че се прави на жертва.
Кандидатурата на Санчес все пак идва в момент, когато на хоризонта се задават два важни избора. На 12 май в Каталуния ще се проведе предсрочен регионален вот, а месец по-късно испанците ще гласуват на европейските избори. Следователно спекулациите на Санчес в Брюксел може да се окажат краткотрайни. Но както се изрази една дипломатка от ЕС:
„Можем само да мечтаем, нали?“