Сарафов поиска имунитетите на Кирил Петков и Божидар Божанов заради корупция и натиск

Главният прокурор внесе искане в парламента за привличане към наказателна отговорност на двамата депутати за отделни престъпления

0
95
Борислав Сарафов
Борислав Сарафов. Снимка: Прокуратура

И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов внесе в деловодството на 51-вото Народно събрание искане за снемане на имунитета на двама народни представители – Божидар Божанов и Кирил Петков. Исканията са на база разследвания на Софийска градска прокуратура /СГП/ за отделни престъпления, извършени в различни периоди. Според искането срещу Божидар Божанов са събрани доказателства за злоупотреба със служебно положение в периода 20 май–17 юни 2022 г., когато той е бил министър на електронното управление.

Основните обвинения са няколко. В качеството си на възложител на обществена поръчка за близо 18 млн. лева, Божанов е нарушил Закона за защита на класифицираната информация и вътрешните правила на министерството. Той е предоставил на флаш памет техническа спецификация за обществената поръчка на изпълнителния директор на ИА „Инфраструктура на електронното управление“. Техническата спецификация е била изготвена в нарушение на правилата за сигурност, което е дало предимство на определен консорциум при кандидатстване за поръчката. Според прокуратурата целта е била да се осигури неправомерно предимство за избрани дружества, което е довело до застрашаване на киберсигурността на държавната администрация.

При разследването е установено, че подписите на ключови документи не са автентични, като експертиза е показала частично сходство с почерка на Божанов. Установено е, че той е използвал акаунта на друг служител, като му е наредил да напусне помещението, докато набира протокол от заседание. По отношение на Кирил Петков, прокуратурата твърди, че са събрани достатъчно доказателства за опит за принуда спрямо Александър Йоловски, министър на електронното управление.

Според обвинението на 2 октомври 2023 г. в заведение в София Петков агресивно е настоявал Йоловски да съгласува всяко свое решение с Божидар Божанов, включително уволнения, обществени поръчки и стратегически решения. Той казва:

„Всички важни решения трябва да бъдат одобрявани предварително от Божанов. Ако не го правиш, ще има последствия за теб – и в служебен, и в личен план.“

Твърди се, че Кирил Петков е опитвал да принуди министъра да следва инструкциите на Божанов, за да може определени фирми да получат договори за 650 млн. лв., без да бъдат спазени правилата за обществени поръчки. Прокуратурата е образувала досъдебно производство още на 29 октомври 2023 г., след сигнал от група народни представители. Събрани са значителни доказателства:

– Разпитани са множество свидетели
– Приобщени са документи и експертизи
– С разрешение на съда са събрани трафични данни
– Включени са проверки на Агенцията за държавна финансова инспекция и ДАНС.

Съгласно чл. 70, ал. 1 от Конституцията на Република България, народен представител може да бъде привлечен към наказателна отговорност само с негово писмено съгласие или с разрешение на Народното събрание. Очаква се Народното събрание да се произнесе по искането за снемане на имунитетите на Кирил Петков и Божидар Божанов. Ако това се случи, двамата могат да бъдат официално привлечени като обвиняеми.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments