Сърбия поставя войските си в повишена бойна готовност заради напрежението с Косово

0
48
Сърбия
Снимка: Pixabay

Сърбия поставя войските си в повишена бойна готовност заради ескалиращото напрежение с Косово. Това следва твърденията в някои медии в Сърбия, че Прищина готви нападение срещу етнически сръбски райони в Северно Косово – информация, която за момента не е коментирана от самата Прищина. 

Косово, което има преобладаващо етническо албанско мнозинство, се отдели от Сърбия след война през 1998-99 г. Сърбия не признава Косово за независима държава, нито етническите сърби, които живеят там, пише „BBC“. 

Белград обвинява Косово, че планира „тероризъм срещу сърбите“ в райони, където живеят около 50000 етнически сърби.

В замяна Прищина твърди, че Белград стои зад „паравоенни формирования„, които поставиха блокади по пътищата в райони с мнозинство от сърби в Северно Косово на 10 декември.

Европейският съюз /ЕС/ се опитва да посредничи. 27-членният блок призовава за „максимална сдържаност и незабавни действия“ и лидерите на Сърбия и Косово „лично да допринесат за политическо решение“.

Косово: Защо отново пламват проблеми?

Белград увеличи въоръженото си присъствие на границата през последните дни след противоречиви съобщения за инцидент със стрелба, при който няма пострадали. Доклади от Белград сочат, че предполагаеми етнически сърби са били атакувани, но твърдението беше отхвърлено от косовските власти в Прищина.

Въпреки това изглежда Сърбия използва докладите, за да оправдае засилването на военното си присъствие на границата.

Досега военните действия бяха ограничени до остри думи, след което в понеделник Сърбия постави армията си в бойна готовност. Косово предупреди, че ако мироопазващите сили на НАТО КФОР не премахнат блокадите по пътищата, то ще вземе нещата в свои ръце.

НАТО, който има около 3700 мироопазващи войници в Косово, призова всички страни да избягват провокации. В продължение на години нейните войски от КФОР играят решаваща роля в гарантирането на мира. Европейският съюз, който има мисия за върховенство на закона в Косово, предупреди, че няма да толерира атаки срещу полицията на ЕС или престъпни действия.

Това е тревожна ситуация. Напрежението между Белград и Прищина се понижава и отслабва след едностранното обявяване на независимост на Косово от Сърбия през 2008 г.

Но те бяха особено високи през последните няколко месеца, като етническите сърби оттеглиха всякакво сътрудничество с косовските власти.

Преди всичко причината беше спор за регистрационни номера. Прищина поиска етническите сърби да предадат издадените от Сърбия регистрационни табели на превозни средства, които са продължили да използват, и да ги заменят с номера на „Република Косово“.

И за двете страни символиката беше значителна.

За Прищина това беше въпрос на утвърждаване на суверенитета. За косовските сърби номерата представляват тяхната идентичност. Много малко хора направиха размяната преди крайния срок.

Планът на Прищина за налагане на глоби на онези, които не се подчиняват, предизвика масовата оставка на етнически сърби от всички национални институции на Косово миналия месец. Това включваше полицията, като повече от 600 етнически сръбски служители предадоха своите значки.

Компромисно споразумение с посредничеството на ЕС за регистрационните номера не ги убеди да се върнат. Вместо това Белград настоява Косово да спази обещанието, поето в Брюкселско споразумение от 2013 г., за предоставяне на ограничена автономия на сърбите чрез асоцииране на общини със сръбско мнозинство.

Европейският съюз призова Прищина да създаде асоциацията. Косовският премиер Албин Курти обаче е твърдо против идеята. Той вярва, че това ще доведе до минидържава в Косово, контролирана от Сърбия.

Без признаци на дипломатически пробив, барикадите се появиха, след като етнически сърбин, бивш полицай, беше арестуван по подозрение за нападение срещу силите в Косово.

ГКПП-та между Северно Косово и Сърбия са блокирани. А във вторник сутринта бяха поставени нови пътни блокади в Северна Митровица, най-големият сръбски град в Косово.

Международните елементи също са фактор. Косово обвини Сърбия, че изпълнява нарежданията на Русия, като предизвиква проблеми в Западните Балкани, за да отвлече вниманието от войната в Украйна.

Специални пратеници на САЩ и ЕС отделиха седмици на дипломатически ходове. Но досега те не успяха да накарат Косово и Сърбия да седнат на масата за преговори.

Мироопазващите сили на НАТО са изправени пред призиви от Белград да защитят сърбите, както и искания от Прищина да демонтират барикадите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments