Със 140 кг домашна лютеница Ути зарадва жителите и гостите на фестивала в Бенковски

Лютеницата е една от традиционните български храни, без която не можем, категорични са организаторите

0
42
Празникът на лютеницата
Празникът на лютеницата. Снимка: Община Марица

Лютеницата е една от традиционните български храни, без която не можем. Дали върху филия хляб или като гарнитура, тя остава любима за малки и големи. В това се убедиха всички гости на „Празника на лютеницата“, който се проведе в Бенковски. За тях специално екипът на шеф-готвача Ути Бъчваров свари 140 кг домашна лютеница по местна рецепта с продукти от производители от региона. За втора поредна година Община Марица с подкрепата на кмета Димитър Иванов организира фестивал на вкусната разядка.

Още от обяд екипът на шеф-готвача Ути Бъчваров начело с Росен Митков започнаха да пекат червените чушки, да смилат доматите, да режат морковите, лука и останалите продукти, с които да направят вкусна лютеница за гостите на празника в Бенковски. След това продуктите бяха сложени в специалния тиган на Ути и близо три часа готвачите бъркаха непрестанно, за да изварят добре лютеницата. Росен Митков разкри и как всеки може да си направи вкусна разядка:

„Най-традиционната, най-българската, най-истинската е именно едросмляната лютеница с печени пиперки и белени домати. В някои краища на България добавят картофи, други – патладжан, трети – повече чесън, четвърти – повече захар, а пети не слагат кимион. Голямото количество на моркови елиминира включването на захар, защото във всяка лютеница има от нея. Когато слагаме повече моркови, не добавяме захар. Донесоха ми много хубави питки и погачи, на които ще намажем лютеница. Всички на празника ще я опитат. Моят колега Ути ще я опита и ще каже дали си я бива или не, дали е необходимо да сложим още малко пиперче – неговата любима подправка.“

Росен Митков сподели, че тънкостта е в дозите, защото добрата лютеница трябва да стане леко мазна и сладка, и непрекъснато да се бърка, за да не загори.

Докато ароматът на лютеницата се носеше из Бенковски, в парка под дебелата сянка десетки деца бяха насядали по трева и рисуваха глинени съдове. От време на време питаха своите родители кога ще бъде готова лютеницата. Родителите обикаляха наредените сергии с домашен мед, сладка, различни видове зимнина и всякакви деликатеси от местни производители. Майстори и занаятчии на тъкани, съдове и ножове също показаха своите изделия.

Празникът бе открит с приветствие от кмета на Община Марица Димитър Иванов, който припомни, че първият фестивал на лютеницата в общината е организиран в родното му село Маноле.

„Тази година го провеждаме в Бенковски и ще продължим всяка година през есента да го организираме във всяко населено място в общината. Правенето на лютеница е семейна традиция. Затова решихме да я превърнем в есенен общински празник, за което благодаря на Гергана Титюкова и на Археологическия учебен център в Маноле, че ме подтикнаха да подкрепя тази идея. Радвам се, че сте доволни, защото виждам много приятели и усмихнати лица. Виждам доволство в очите ви. Създадохме традиция, съчетана с фолклора на нашите прекрасни самодейци от региона и от НЧ „Васил Левски“ в Бенковски. Тя е допълнена и с изделията на местните майстори и занаятчии, като се превръща в още по-голям празник с присъствието на моя приятел Ути Бъчваров. Благодаря му, че прие поканата да бъде отново гост в Община Марица“, заяви Димитър Иванов. Той припомни, че миналата година приготвената лютеница е назована на първата песен, изпълнена от самодейния състав – „Бяла Стана“.

„Тази година Ути прие идеята ми да наречем лютеницата на първата песен, изпълнена от певческата група на читалището в Бенковски – „Чудна Неда“. Радвам се, че се отзоваха много участници в конкурса за най-добра домашна лютеница. Благодаря и на всички, които помогнаха да бъдат осигурени и нарязани продуктите, за да бъде заготовката за лютеницата готова от сутринта“, допълни още Иванов. Той поздрави присъстващите и им пожела здраве, благословение и да продължат да градят по-доброто бъдеще на общината.

Популярният водещ Ути продължи да разкрива тънкостите на вкусната разядка.

„Винаги съм си мечтал да попадна на място, където се вари лютеница и да си сложа от тавата на питка, а не от бурканче. Спомням си от детството, че имахме съседка – баба Поля, която правеше лютеница в тепсия и до ден днешен усещам аромата й. Тук има градини, за които се грижат стопани. Много ви се радвам, че продължавате традицията. Когато човек иска да се случат неща, не стават само с неговите усилия, а с включването на общността, затова нека да пеем, да танцуваме и да се наслаждаваме на лютеницата“, каза шеф-готвача Ути Бъчваров.

В този момент жена, която държеше парче погача с лютеница, сподели пред атрактивния готвач:

„Чудесна е лютеницата, която се направи в Бенковски. Който не я е опитал, да бърза, защото не остана.“

След това Ути представи журито за определяне на най-вкусната лютеница в Бенковски, в чиято комисия бяха включени и кметовете на Бенковски и Марица, както и избраната за представител на селото Симона. В надпреварата се включиха 13 домашно приготвени разядки, а председателят на комисията обяви трите най-добри. На първо място бе отличена лютеницата на Ангелина Димитрова, за която Ути каза:

„На цвят и вкус я беше докарала, солчица точно толкова – нито горчеше, нито прекалено сладнеше. Страхотна лютеница.“

Второто място бе присъдено на Марина Боготева, а третото – на Иван Чернев.
Гостите на фестивала се насладиха на богата фолклорна програма, в която взеха участие самодейните състави към НЧ „Васил Левски“ в Бенковски.

Кои са топ 5 на най-евтините дестинации за посещение в Европа тази есен?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments