САЩ: Близо 3/4 от гражданите обвиняват медиите за разделението на нацията

0
46
Новини
Снимка: Wikimedia Commons

Когато става въпрос за новинарските медии и влиянието им върху демокрацията и политическата поляризация в САЩ, американците са склонни да смятат, че те повече вредят, отколкото помагат. Близо 3/4 от пълнолетните американски граждани твърдят, че новинарските медии увеличават политическата поляризация в страната, а малко под половината са на мнение, че имат малко или никакво доверие в способността на медиите да отразяват новините безпристрастно и точно, сочи ново проучване на общественото мнение, проведено от Центъра за изследване на обществените въпроси на „Associated Press“ – „NORC“ и правозащитната организация „Робърт Ф. Кенеди“.

Проучването показва, че американците са сериозно загрижени за проблемите, произтичащи от дезинформацията, както и за ролята, която играят самите медии заедно с политиците и платформите за социални медии в нейното разпространение. Много от анкетираните споделят, че са загрижени и за нарастващите заплахи, свързани с  безопасността на журналистите.

„Новините вълнуват хората“, твърди 53-годишната Барбара Джордан, демократ от Хътчинсън, Канзас. Тя споделя, че провежда свои собствени проучвания в интернет по въпросите, които я вълнуват, вместо да се ръководи от това, което вижда в телевизионните новини. Жената добавя, че се доверява повече на интернет, отколкото на телевизията.

Този срив в доверието може да накара много американци да отхвърлят основните новинарски медии, често в полза на социалните медии и ненадеждните уебсайтове, които често разпространяват подвеждащи твърдения и могат да се превърнат в партийни канали, водещи до по-нататъшна поляризация. Макар че малко мнозинство от американците твърдят, че имат известна степен на доверие в способността на новинарските медии да отразяват новините подробно и достоверно, само 16% казват, че са твърдо убедени в това. 45% отговарят, че имат малко или никакво доверие в тях.

Проучването също така разкрива сложните отношения, които много американци имат с медиите. Мнозинството от тях оценяват задълбочените и разследващи репортажи като много полезни или изключително полезни за разбирането на въпросите, които ги вълнуват, но са по-склонни да твърдят, че редовно преглеждат всекидневните заглавия, отколкото да прочетат задълбочена разследваща статия.

И макар че като цяло доверието в медиите е ниско, мнозинството от анкетираните споделят, че до известна степен медиите се справят добре с отразяването на въпросите, които ги интересуват. Четирима от всеки 10 души обаче твърдят, че пресата прави повече, за да навреди на американската демокрация, докато само около 2 от 10 души смятат, че пресата прави повече, за да я защити. Други 4 от 10 заявяват, че нито едното, нито другото е валидно понастоящем.

Социалните медии играят ключова роля при формирането на нагласите на американските граждани. Това става ясно, тъй като почти две трети от анкетираните твърдят, че когато видят новина в социалните медии, очакват тя да е неточна. Тези, които са заявили, че редовно разчитат на социалните медии за да научат новините, са малко по-склонни да им се доверят спрямо останалите. Като цяло около 6 от 10 души вярват, че новинарските медии носят вина за разпространението на дезинформация, а подобен процент са заявили, че носят и голяма отговорност за справянето с нея. Мнозинството също така смята, че други източници, включително платформите за социални медии и политиците, носят обща отговорност както за разпространението на дезинформация, така и за спирането на нейното разпространение.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments