САЩ: Брандън Джонсън е избран за кмет на Чикаго

0
106
Брандън Джонсън
Снимка: Фейсбук

Брандън Джонсън, синдикален организатор и бивш учител, е бил избран за следващ кмет на Чикаго вчера. Това е голяма победа за прогресивното крило на Демократическата партия, тъй като градът от години насам се бори с високата престъпност и финансовите предизвикателства. Джонсън, комисар от окръг Кук, подкрепен от Съюза на учителите в Чикаго, успя да спечели в оспорвана надпревара с бившия изпълнителен директор на чикагските училища Пол Валас, който беше подкрепен от полицейския съюз.

47-годишният Джонсън ще наследи поста от Лори Лайтфут, първата чернокожа жена с открита хомосексуална ориентация, която е била кмет на града. Лайтфут стана първият кмет на Чикаго от 40 години насам, който изгуби кандидатурата си за преизбиране, когато завърши трета в надпреварата през февруари.

Победата на Джонсън в третия по големина град в страната сложи край на забележителната борба за поста на един кандидат, който беше малко известен, когато се включи в надпреварата миналата година. Той се изкачи до върха с организационна и финансова помощ, оказана от политически влиятелния Съюз на учителите в Чикаго и високопоставени представители от кръга на прогресивните сенатори, сред които Бърни Сандърс и Елизабет Уорън. Сандърс се появи на митинг, засвидетелствайки одобрението си за кандидатурата на Джонсън в последните дни на надпреварата.

Произнасяйки победната си реч вчера, ликуващият Джонсън благодари сърдечно на поддръжниците си, че са му помогнали да постави началото на „нова глава в историята на града“. Той обеща, че при неговото управление градът ще се грижи за всички, независимо от това колко пари имат, кого обичат или откъде идват.

„Тази вечер е началото на Чикаго, което наистина инвестира във всички свои хора,“, заяви Джонсън.

Джонсън, който е чернокож, сподели, че никога няма да забрави, че е израснал в бедно семейство. Той е преподавал в училище в „Кабрини Грийн“, известен бивш общински жилищен комплекс, предпазвайки собствените си малки деца от стрелба в техния квартал „Уест Сайд“. Новоизбраният кмет се позова на лидерите за граждански права Мартин Лутър Кинг младши и преподобния Джеси Джаксън, като определи победата си като продължение на тяхното наследство. Той също така отбеляза, че речта му съвпада с деня на годишнината от убийството на Кинг.

Това е важна победа за прогресивните организации като учителския синдикат, тъй като Джонсън спечели най-високия пост от всички активни членове на учителския синдикат в най-новата история. Както за прогресивните, така и за по-умереното крило на партията, надпреварата в Чикаго беше възприета като тест за силата на организацията и посланията, които трябва да предаде. Победата на Джонсън идва и в момент, когато групи като „Нашата революция“, мощна прогресивна застъпническа организация, се стремят да спечелят повече постове на местно и щатско ниво, включително на предстоящите кметски избори във Филаделфия и на други места.

Пол Валас, говорейки пред собствените си поддръжници вчера вечерта, заяви, че се е обадил на Джонсън и очаква той да бъде следващият кмет. Някои от присъстващите първоначално приеха новината с насмешка, но Валас ги призова да загърбят различията и да подкрепят следващия кмет в „трудната работа, която предстои“. 69-годишният Валас заяви, че трябва да бъдат наети още стотици полицаи, за да се борят с високата престъпност в града. В отговор на това Джонсън разкри, че не планира да намалява броя на служителите, но призна, че сегашната система на силите на реда не работи достатъчно ефективно.

Новият кмет заяви, че вместо да инвестира повече в полицията и затворите, градът трябва да се съсредоточи върху лечението в областта на психичното здраве, улесняването на достъпа до жилища за всички, и разкриване на повече работни места за младежите. Той предложи план, който според него ще набере 800 млн. долара чрез облагане на „ултрабогатите“ физически лица и фирми, включително допълнителни данъци за работодателите и допълнителен данък върху престоя в хотелски стаи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments