САЩ: Доклад за инфлацията сочи, че е налице понижаване на цените

0
45
Инфлация
Инфлация. Снимка: Pixabay

Публикуваният днес сутринта доклад, посветен на инфлацията в САЩ за декември, дава още един положителен знак, че най-тежкият период на рязко покачване на цените, невиждан от четири десетилетия насам, бавно отслабва. Това обаче подсказва също така, че инфлацията все още остава достатъчно устойчива и изисква по-строги действия от страна на Федералния резерв, предава „APNews“.

Повечето икономисти предвиждат по-оптимистичен сценарий. Те смятат, че декември е поредният месец, в който инфлацията, макар и все още осезаемо висока, е продължила да се смекчава. На месечна база те твърдят, че цените са останали без промяна през декември.

Още по-важно е, че внимателно наблюдаваният показател за „основните“ цени – който изключва променливите разходи за електроенергия и храна се е повишил само с 0,3% от ноември до декември и с 5,7% спрямо година по-рано. При определянето на лихвената си политика Федералният резерв следи отблизо базисните цени, които смята за по-точен показател за бъдещата инфлация. Още едно минимално повишение на базисните цени би увеличило вероятността банката да повиши основния си лихвен процент само с четвърт пункт, а не с половин пункт, като това ще стане ясно след провеждане на следващото заседание на 1 февруари.

Засега инфлацията намалява, като средната цена на галон бензин в страната е намаляла от пиковите 5 долара за галон през юни до 3,27 долара за галон вчера, сочат данни, публикувани от Американската автомобилна асоциация. Смущенията по веригата за доставки на различни стоки, които до неотдавна допринасяха негативно за повишаването на цените на стоките, до голяма степен са отстранени. Интересна тенденция е, че напоследък потребителите пренасочват голяма част от разходите си от физически стоки към услуги, като пътувания и развлечения.

В резултат на това цената на стоките, включително употребяваните автомобили, мебелите и дрехите, се понижава вече два поредни месеца. Икономистите обръщат особено внимание на цените на услугите, които се разглеждат като по-неустойчив компонент на инфлацията. Те отразяват повишаването на заплатите сред трудоемките браншове като ресторантьорство, хотелиерство и обслужване в областта на здравеопазването. Ако в близко бъдеще данните покажат дори малко увеличение на цените на услугите, това вероятно ще засили надеждите, че икономиката може да избегне рецесията и вместо това да преживее така нареченото „меко приземяване“. Такъв сценарий би означавал бавен, но стабилен икономически растеж и вероятно леко нарастване на безработицата, както и много по-малко икономически негативи, отколкото при една цялостна рецесия.

В понеделник Федералният резерв обяви, че потребителите трябва да очакват инфлация от 5% през следващата година. Това е най-ниският процент от близо 18 месеца насам. През следващите пет години икономистите предвиждат средна инфлация от 2,4%, което е съвсем малко над целта на Федералния резерв от 2%. Въпреки това в изказванията си през последните седмици представителите на Федералния резерв подчертаха намерението си да повишат краткосрочния лихвен процент с още три четвърти пункта през следващите месеци до малко над 5%.

Подобни увеличения ще допълнят седемте повишения през миналата година, които доведоха до почти двойно увеличение на лихвите по ипотечните кредити и оскъпиха автомобилните и бизнес заемите. В протокола от заседанието на банката през декември е отбелязано, че не се предвижда намаляване на лихвените проценти до края на годината. Все пак миналата седмица Джеймс Булард, който е начело на Федералния резерв на Сейнт Луис, изрази известен оптимизъм, че през тази година „действителната инфлация вероятно ще последва инфлационните очаквания до по-ниско ниво“, като предположи, че 2023 г. вероятно ще бъде „година на дезинфлация“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments