САЩ: Фермери са засегнати от сериозни финансови проблеми

0
50
Фермер, фермери
Снимка: Pixabay

В малко градче, заобиколено от безкрайни пшенични полета, ресторантът на Брейди Питърсън, който се намира в щата Канзас е почти празен по време на обичайния съботен обеден пик, пише “Reuters”. Обикновено заведението е пълно с фермери, които си поръчват големи порции пържено пиле и чийзбургери, но с намаляването на приходите им напоследък, това неизбежно се отразява негативно и на бизнеса на Брейди. Ниският оборот от ресторанта е намалил доходите на мъжа дотолкова, че той вече не може да си позволи да пусне климатика в дома си по време на горещото лято, характерно за тази част от страната, както и да си купи нов костюм, който да облече за погребението на свой близък приятел.

„В крайна сметка облякох тениска, която нося на работа, и елегантни дънки,“, споделя ресторантьорът.

Според прогнозите на експерти в бранша доходите на земеделските стопанства в САЩ ще намалеят осезаемо през 2024 г. поради резките промени в цените на основните култури, по-малката държавна подкрепа и високите разходи за заеми и труд. В резултат на това, все повече фермери от цялата страна са засегнати от сериозни финансови проблеми. Особено тежко е положението за земеделците в прерийните щати на САЩ. Тук фермерите са изправени пред най-лошата икономическа ситуация от над от десетилетие насам, а малките градове са застрашени от това да се превърнат в градове-призраци, твърдят източници на “Reuters”.

Две години на унищожителна суша, последвани от национални икономически проблеми в селското стопанство, включително завишени разходи за семена и химикали, по-високи лихвени проценти и по-ниски цени на реколтата, са докарали до бедност жителите на околните общности, които се занимават със земеделие, съобщиха няколко анонимни източници, сред които собственици на земеделски компании, представители на търговски камари, двама икономисти и трима фермери в Канзас. Собствениците на компании споделят, че е налице спад на приходите им от 20 до 30 % в сравнение с предходната година. Според прогнозите на Министерството на земеделието на САЩ приходите на земеделските стопанства в национален мащаб ще намалеят с 25% спрямо изминалата година. Това ще бъде най-мащабното намаление на годишна база, изразено в долари.

„Ние сме фермерска общност, а в момента фермерите просто нямат почти никакви пари. Всеки цент, който съм изкарала, е инвестиран в това. Ако не успея да се справя, ще остана без дом,“, казва през сълзи Меган Йенсен, собственичка на салон за фризьорски и козметични услуги за домашни любимци, известен под името „Meg’s Grooming and Pet Salon“ в Конкордия, Канзас.

Доходите на земеделските стопанства в САЩ достигнаха рекордно високи стойности през 2022 г., преди рязкото понижение на цените на зърнените култури, дължащо се на богатите реколти в Южна Америка и намаляващото търсене от страна на вносителите и месопреработвателите, да влоши толкова осезаемо положението на американските фермери. Фючърсите на царевицата, соята и пшеницата са отбелязали понижение, невиждано от три години насам. Според данни на Министерството на земеделието на САЩ доходите на земеделските стопанства в Канзас и други прерийни щати са намалели още повече и се очаква да бъдат най-ниските поне от 2010 г. насам. Понастоящем Канзас е най-големият щат в САЩ, който произвежда пшеница, а според икономисти спадът в цялата страна е засегнал най-вече регионите, които произвеждат това зърно, тъй като търсенето на американска пшеница през последните години се свива.

Високата инфлация и високите лихвени проценти засягат особено тежко земеделските производители, които разчитат на краткосрочни заеми с променлив лихвен процент, за да си покриват всички разходи – от набавянето на семена и торове до отглеждането на добитък и закупуването на машини, с надеждата да успеят да си върнат парите след прибиране на реколтата. Продължаващата инфлация оказва силен натиск и върху собствениците на компании, които изкупуват и продават готовата продукция, въпреки че те не са склонни да повишават цените в общност, в която дори минимално повишение на цените предизвиква оплаквания и може да отблъсне клиентите им в дългосрочен план.

„Чувствам се така, сякаш трябва да работя три пъти повече, за да получа същата сума пари,“, признава Тами Брит, собственичка на автомат за безалкохолни напитки и магазин за подаръци в Конкордия, която в миналото се е радвала на голям брой клиенти от фермерското съсловие.

Някои от местните жители на щата Канзас споделят, че имат здравословни проблеми заради непрестанното психическо напрежение.

„Има дни, в които стресът се увеличава и ти се иска да изчезнеш. Понякога се налага да избягаш в задната част на сградата, да покрещиш малко и да се върнеш, но трябва да бъдеш оптимист“, твърди Брейди Питърсън.

ДФЗ обяви: Изготвени са 1536 договора за над 326 млн. лева по НПВУ

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments