САЩ и Европа се споразумяха да притиснат Русия да заплати репарации за войната в Украйна

1
127
Украйна, ЕС
Украйна, ЕС. Снимка: Wikimedia Commons

САЩ и европейските страни са постигнали съгласие да блокират санкционираните руски активи, докато Москва не заплати репарации за инвазията си в Украйна, разкри анонимно пред „Associated Press“ високопоставен американски служител по-рано днес. Този ход разчиства пътя на лидерите за обявяване на пакет от заеми за Киев в размер на 50 млрд. долара, като се очаква темата да бъде задълбочено обсъдена по време на срещата на върха на Г-7, където президентът Джо Байдън трябва да подпише споразумение в областта на сигурността с украинския президент Володимир Зеленски.

Дългоочакваното споразумение предвижда да бъдат използвани лихвите и приходите от замразените руски активи на стойност над 260 млрд. долара, съхранявани предимно в Европа, за да осигури заем, възлизащ на 50 млрд. долара, наред с допълнителни заеми от други партньори. Според анонимния източник първите плащания ще бъдат извършени още в рамките на тази година, но ще е необходимо време, за да може Украйна да успее да усвои всички финансови средства. Той разкри още, че вече е изготвено предварително споразумение, което ще бъде включено в дискусиите на лидерите на Г-7 утре.  Съгласно клаузите Украйна ще може да изразходва парите в няколко сфери, включително за военни, икономически и хуманитарни нужди, както и за възстановяване на щетите от войната.

Мярката предвижда и възможност за пълна конфискация на руските активи, за което съюзниците все още не са напълно убедени, че това трябва да се случи, позовавайки се предимно на опасения, свързани с правната и финансовата стабилност на Украйна.

В рамките на днешния ден Байдън ще се срещне със Зеленски, за да обсъдят двустранно споразумение за сигурност между САЩ и Украйна, тъй като международната група на най-влиятелните икономики активно търси нови начини да подкрепи защитата на Украйна срещу Русия. Те планират и съвместна пресконференция след това.

Споразумението, посветено на това как точно да бъдат използвани замразените руски активи в полза на Украйна, е обект на дискусии от няколко месеца насам, след като Белият дом се пребори с предизвикателствата в Конгреса, чийто членове забавиха одобряването на отпускането на щедрата сума в размер на 60 млрд. долара в помощ за Украйна. Забавянето даде на Русия време да навакса изоставането си на бойното поле. По-рано днес съветникът по националната сигурност на Байдън, Джейк Съливан, определи пакта за сигурност като „истински показател“ за ангажимента на САЩ към Украйна не само за този месец и тази година, но и за много години напред. В отговор на това Зеленски сподели в социалните мрежи, че документът е „безпрецедентен, какъвто трябва да бъде за лидерите, които подкрепят Украйна“. Съливан изтъкна още, че споразумението няма да ангажира пряко американски военни сили в защитата на Украйна от руската агресия. Това е червена линия, очертана от Байдън, който категорично отказва САЩ да бъдат въвлечени в пряк конфликт с ядрената сила Русия.

Десетки държави и организации ще се срещнат през уикенда в Швейцария, за да обсъдят темата за мира в Украйна. Планирано е Байдън да не присъства лично на срещата на върха, което разочарова Зеленски. Вместо него вицепрезидентът Камала Харис ще представлява САЩ, тъй като по това време президентът ще присъства на политическо събитие в Лос Анджелис, за да си осигури нужната подкрепа в предстоящата предизборна надпревара.  Наскоро украинският лидер заяви, че срещата на върха се нуждае от участието на Байдън, защото другите лидери ценят гледната точка на САЩ. Той изтъкна, че отсъствието на американския държавен глава ще предизвика задоволство от страна на Владимир Путин.

Срещата на върха на Г-7 беше открита днес в живописната южна италианска област Пулия, като лидерите проведоха срещи на четири очи, на които обсъдиха войната в Ивицата Газа, подкрепата за Украйна и други наболели проблеми.  Групата на индустриализираните демокрации – САЩ, Обединеното кралство, Канада, Франция, Германия, Италия и Япония, както и европейските управляващи органи, се среща ежегодно. Тази година ротационното председателство се поето от Италия, а министър-председателката Джорджия Мелони е домакин на събитието.

Защо бе отменена забраната за улов на бяла мида в Черно море?

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments