САЩ и Китай си размениха гневни думи по време на преговорите на високо равнище в Аляска

0
114
Преговори
Снимка: Pixabay

Американски и китайски високопоставени служители си размениха остри упреци по време на първите дискусии на високо равнище между администрациите на Байдън и Си Цзинпин, които се проведоха в Аляска, предава „BBC“.

Китай обвини САЩ, че са подстрекавали други държави „да атакуват Китай„, а САЩ заявиха в отговор, че Китай „е пристигнал с намерението да се самоизтъква“. Отношенията между двете суперсили са крайно обтегнати от години. По време на заседанието САЩ повдигнаха редица спорни въпроси като отношението на Пекин към уйгурските мюсюлмани в Синдзян.

В напрегнатите преговори, проведени в Анкоридж, взеха участие държавният секретар Антъни Блинкен и съветникът по националната сигурност Джейк Съливан, които защитиха интересите на САЩ, изправени пред най-високопоставения китайски служител в областта на външната политика Ян Цзечъ и външния министър Ван Йи. В своето рязко встъпително изявление Блинкен заяви, че САЩ ще обсъдят дълбоките притеснения на страната относно действията на Китай, включително относно нарастващият контрол над Синдзян, Хонконг и Тайван, предполагаемите кибератаки, извършени от азиатската страна, както и оказания икономически натиск.

Всяко от тези действия застрашава реда, основан на правилата, които поддържат глобалната стабилност.„, каза той. В отговор Ян Цзечъ обвини Вашингтон, че използва военното и финансовото си надмощие, за да потиска други страни. Той подчерта, че правата на човека в САЩ са на ниско ниво, а чернокожите американци често са обект на смъртоносни атаки. Съливан отвърна на удара, като заяви, че Вашингтон не е търсил конфликт с Китай, добавяйки:

Ние винаги ще отстояваме принципите си в помощ на нашия народ и нашите приятели.“

Дискусиите, които се проведоха пред световните медии, продължиха повече от час. Това е началото на три заседателни сесии, които трябва да приключат днес сутринта местно време. След обсъждане на спорните въпроси американската делегация обвини Китай в нарушаване на договорения протокол от две минути встъпително слово, предвидени за изказване на позицията на всяка страна. Официалният представител заяви, че САЩ ще продължат с преговорите, както е планирано, добавяйки, че „прекалено дългите дипломатически презентации често са насочени към местна публика“.

В по-късни свои изказвания, отразени от държавните медии, китайските високопоставени служители обясниха, че всъщност именно САЩ, а не Китай са нарушили протокола, като са превишили договореното време във встъпителните си изказвания. Наред с това, те обвиниха САЩ в необосновани нападки, насочени към вътрешната и външната политика на азиатската нация. Един от малкото „позитивни“ моменти обаче беше свързан с коментар на Ян Цзечъ който заяви, че „сериозните трудности в китайско-американските отношения в миналото не трябва да продължават и сега“.

Барбара Плет Ашър от „BBC“ твърди, че тези дискусии са първият шанс за администрацията на Байдън да покаже как възнамерява да се справи с настоящата обтегната ситуация, която Блинкен нарече „най-важният геополитически тест на 21 век“. Китай на свой ред също се стреми да намери нов подход, след като отношенията между двете нации достигнаха най-критичния си момент по време на управлението на Тръмп, разкрива още кореспондентът. Ян Цзечъ заяви, че Пекин е отворен за още „конструктивни диалози“ и в бъдеще.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments