САЩ изпращат ядрени балистични подводници на Корейския полуостров

0
69
Подводница.
Подводница. Снимка: Пиксабей

Днес президентите Джо Байдън и Юн Сук Йол ще подпишат споразумение, което включва планове американските ядрени подводници да акостират в Южна Корея за първи път от повече от 40 години, очевидна демонстрация на подкрепа за Сеул на фона на нарастващата загриженост относно ядрените заплахи от Северна Корея Това твърдят високопоставени служители на администрацията на Байдън, предава „Асошиейтед прес“.

Планираните посещения на докове са ключов елемент от това, което се нарича „Вашингтонската декларация“, целяща да възпре Северна Корея от извършване на нападение срещу нейния съсед. Той се разкрива, докато Байдън е домакин на Юн за държавно посещение в момент на повишено безпокойство и за двамата лидери относно увеличения темп на тестове на балистични ракети от Северна Корея през последните няколко месеца.

Тримата висши служители на администрацията на Байдън, които информираха репортерите при условие за анонимност преди официалното съобщение, казаха, че сътрудниците на Байдън и Юн са работили по детайлите на плана от месеци и се съгласиха, че „случайни“ и „много ясни демонстрации на силата“ на разширените възможности за възпиране на САЩ трябваше да бъде съществен аспект от споразумението.

Споразумението има за цел да разсее опасенията на Южна Корея относно агресивната програма за ядрени оръжия на Севера и да предпази страната от рестартиране на собствената си ядрена програма, от която се отказа преди близо 50 години, когато подписа Договора за неразпространение на ядрено оръжие. САЩ и Южна Корея също биха координирали по-задълбочено стратегията за ядрен отговор в случай, че Северът атакува Юга – но оперативният контрол върху такива оръжия ще остане под контрола на САЩ и никакви ядрени оръжия не се разполагат по бреговете на Южна Корея.

Споразумението също така призовава армията на САЩ и Южна Корея да засили съвместното обучение и да интегрира по-добре южнокорейските военни активи в съвместните усилия за стратегическо възпиране. Като част от декларацията, Южна Корея ще потвърди ангажимента си към Договора за неразпространение на ядрени оръжия, споразумение, подписано от няколко големи ядрени и неядрени сили, които обещаха сътрудничеството си за спиране на разпространението на ядрени технологии, издадоха служителите.

Като кандидат за президент миналата година, Юн декларира, че ще призове за засилено разполагане на американски бомбардировачи, самолетоносачи и ядрени подводници в Южна Корея, тъй като иска да предложи по-твърд отговор на заплахите на Севера от своя предшественик Мун Дже-ин.

В разгара на Студената война в края на 70-те години на миналия век американските подводници с ядрени балистични ракети правеха чести посещения на пристанища в Южна Корея, понякога две до три посещения на месец, според Федерацията на американските учени. Това беше период, когато САЩ имаха стотици ядрени бойни глави, разположени в Южна Корея. Но през 1991 г. Съединените щати изтеглиха всичките си ядрени оръжия от Корейския полуостров, а на следващата година Сеул и Пхенян подписаха съвместна декларация, в която се ангажираха, че „никой няма да тества, произвежда, произвежда, получава, притежава, съхранява, разгръща или използва ядрени оръжия“. Но тъй като Северът многократно нарушаваше съвместната декларация през годините, в Южна Корея се увеличи подкрепата за САЩ да върнат ядрените оръжия в страната.

Един служител на администрацията на Байдън предупреди, че е „кристално ясно“, че няма планове от администрацията за „връщане на тактическо или друг вид ядрено оръжие на Корейския полуостров“. Вместо това служители на администрацията казаха, че предвиждат посещението на подводници с балистични ракети да бъде последвано от по-редовно разполагане на активи на САЩ като бомбардировачи или самолетоносачи в Южна Корея.

Нарастващите ядрени заплахи от страна на Северна Корея, заедно с опасенията относно военната и икономическата твърдост на Китай в региона, тласнаха администрацията на Байдън да разшири своя азиатски съюз. За тази цел Байдън хвърли много внимание на Юн, както и на японския премиер Фумио Кишида. Следващата седмица Байдън ще бъде домакин на президента на Филипините Фердинанд Маркос младши за разговори в Овалния кабинет.

През изминалата година Северна Корея непрекъснато разширява ядрения си арсенал, докато Китай и Русия многократно блокират ръководените от САЩ усилия за затягане на санкциите срещу Севера заради неговия бараж от забранени ракетни тестове.

Засилените изпитания от Северна Корея включват полетно изпитание на междуконтинентална балистична ракета с твърдо гориво за първи път по-рано този месец. Неотдавнашният тест се разглежда като възможен пробив в усилията на Севера да придобие по-мощно, по-трудно за откриване оръжие, насочено към континенталните Съединени щати.

Освен ядреното възпиране, Байдън и Юн и техните помощници също се очаква да обсъдят продължаващата война на Русия в Украйна. Администрацията на Байдън похвали Южна Корея за изпращането на около 230 милиона долара хуманитарна помощ на Киев, но Байдън би приветствал Сеул да поеме още по-голяма роля в подпомагането на украинците да отблъснат Русия.

Посещението на Юн идва само седмици след изтичането на десетки строго секретни документи, които усложниха отношенията със съюзниците, включително Южна Корея. Докладите, прегледани от Асошиейтед прес, показват, че Съветът за национална сигурност на Южна Корея се е спречкал със САЩ в началото на март заради американско искане да предостави артилерийски боеприпаси на Украйна.

В документите, в които се цитира доклад на сигналното разузнаване, се казва, че тогавашният директор на NSC Ким Сунг-хан предполага възможността за продажба на 330 000 патрона от 155 мм боеприпаси на Полша, тъй като крайната цел на Съединените щати е бързото доставяне на боеприпасите в Украйна.

Един служител на администрацията на Байдън потвърди, че Байдън планира да разговаря с Юн за „какво означава всички съюзници с еднакво мислене да продължат да подкрепят Украйна“ и да попита южнокорейския лидер „как може да изглежда бъдещето на тяхната подкрепа“.

Освен разговорите си в сряда, Байдън и Юн трябва да бъдат домакини на съвместна пресконференция. Вечерта Байдън и първата дама Джил Байдън ще почетат Юн и съпругата му Ким Кеон Хи за държавна вечеря в Белия дом.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments