САЩ изпратиха подводница в Близкия изток, докато напрежението расте

Този ход идва в отговор на опасенията от по-широк регионален конфликт

0
17
Военен кораб и подводница.
Снимка: Пиксабей

САЩ изпратиха подводница с управляеми ракети в Близкия изток, докато напрежението в региона расте, предава „BBC“. Министърът на отбраната Лойд Остин също така заяви, че самолетоносачът, който вече се е насочил към района, ще отплава по-бързо.

Този ход идва в отговор на опасенията от по-широк регионален конфликт след неотдавнашните убийства на висши лидери на Хизбула и Хамас.  Това е сигнал за решимостта на САЩ да подпомогнат защитата на Израел от евентуално нападение от страна на Иран – Остин заяви, че САЩ ще „предприемат всички възможни стъпки“, за да защитят своя съюзник.

Иран е наблюдаван отблизо за всякакви индикации за това как и кога би могъл да отговори на убийството на висшия политически лидер на Хамас Исмаил Хания в Техеран на 31 юли. Иранците обвиниха Израел за убийството на Хания на тяхна територия и се заканиха да го накажат. Израел не е коментирал, но е широко разпространено мнението, че стои зад него. В изявление от неделя Пентагонът заяви, че Остин е изпратил в региона подводницата с управляеми ракети USS Georgia. Той също така е наредил на ударната група на самолетоносача USS Abraham Lincoln, която носи изтребители F-35C, да ускори пътуването си дотам. Корабът вече беше на път да замени друг американски кораб в региона.

Остава неясно какво би могъл да планира да направи Иран.

Междувременно друга възможна атака срещу Израел може да дойде от Хизбула – подкрепяната от Иран милиция и политическо движение в Ливан. Групировката се закани да отговори на убийството от Израел на висшия командир Фуад Шукр, което се случи само няколко часа преди убийството на Хания в южните предградия на Бейрут.

Професор Мехран Камрава от университета „Джорджтаун“ в Катар заяви, че публичното изпращане на подводница от страна на САЩ е „предназначено за възпиране на Иран и „Хизбула“. Той обаче предположи, че в частен план „може да има някаква индикация, че Иран действително е замислил нещо и ще нанесе удар“.

Няколко пътнически авиокомпании отмениха полети до летища в региона поради възприеманата заплаха. В понеделник германската авиокомпания Lufthansa заяви, че спира полетите до Тел Авив в Израел, столицата на Ливан Бейрут, йорданската столица Аман, Ербил в Ирак и иранската столица Техеран до 21 август „въз основа на текущия анализ на сигурността“. Swiss Air също отмени своите полети, предвидени за Тел Авив и Бейрут за същия период. Междувременно Air France удължи периода, в който няма да осъществява полетите си до Бейрут – което започна на 29 юли – до сряда, според информационна агенция AFP. Други авиокомпании, сред които AirBaltic и EasyJet, по-рано заявиха, че спират полетите си до региона. Когато преди това Иран предприе нападение срещу Израел след удара по консулството му в Сирия през април, той направи това, използвайки стотици въздушни безпилотни самолети и ракети.

Администрацията на Байдън смята, че прекратяване на огъня в Газа, при което се освобождават израелски заложници, би било най-добрият начин за успокояване на напрежението в региона, и призова за възобновяване на преговорите в четвъртък.

В неделя вечерта обаче Хамас отговори на усилията на САЩ да съживят преговорите за прекратяване на огъня, като заяви, че Израел трябва да бъде принуден да изпълни вече представеното споразумение. Групировката заяви, че всяко възобновяване на преговорите за прекратяване на огъня относно конфликта в Газа трябва да се основава на предишната му позиция, а не да се провеждат нови кръгове от преговори.

Въпреки това в нейното изявление се посочва принципно съгласие за участие.

Вашингтон и преди е обвинявал Хамас за провала на преговорите. Според съобщения в израелската преса обаче САЩ все повече виждат частична отговорност в израелския министър-председател Бенямин Нетаняху – защото го обвиняват, че умиротворява крайно десни членове на своята коалиция, които се противопоставят на сделката.

Миналата седмица Белият дом за пръв път открито разкритикува един от тези коалиционни лидери – министъра на финансите Безалел Смотрич. От своя страна той призова Израел да отхвърли стремежа на САЩ за преговори за прекратяване на огъня, заявявайки, че това би означавало капитулация пред Хамас. Говорителят на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джон Кърби заяви, че Смотрич „дълбоко греши“ и го обвини в неверни твърдения.

Междувременно лидерите на Обединеното кралство, Франция и Германия повториха призивите за възобновяване на преговорите за прекратяване на огъня.

„Съгласни сме, че не може да има повече отлагане“, се казва в изявлението на министър-председателя на Обединеното кралство сър Киър Стармър, френския президент Еманюел Макрон и германския канцлер Олаф Шолц.

„Работим с всички страни, за да предотвратим ескалация, и няма да пестим усилия, за да намалим напрежението и да намерим път към стабилност.“

Украйна и Русия се обвиняват за пожара в Запорожката атомна електроцентрала

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments