САЩ: Милиарди финансова помощ за борба с COVID-19 са били откраднати или пропилени

0
67
Долари
Снимка: Pixabay

Голяма част от злоупотребите в САЩ, свързани с финансова помощ, предназначена за борба с COVID-19, са били извършени по нагъл и не особено сложен начин. Измамниците са използвали номерата на социалните осигуровки на починали хора и затворници, за да получат чекове за обезщетение при безработица. Мошениците са ги получавали в няколко отделни щата, предава „APNews“.

Кандидатите за държавна финансова помощ под формата на заеми също не са били проверявани в базата данни на Министерството на финансите, която би сигнализирала за съмнителни кредитополучатели. Вече е ясно, че голям брой престъпници и престъпни банди са заграбили парите, но сред виновниците са и американски военнослужещ в Джорджия, пастори на несъществуваща църква в Тексас, бивш щатски депутат в Мисури и майстор на покриви в Монтана.

Всичко това доведе до най-мащабната измама, свързана с финансова помощ, в историята на САЩ. Властите твърдят, че измамниците са заграбили без позволение милиарди долари от федералната помощ, предназначена за борба с най-тежката пандемия в световен мащаб от един век насам и за стабилизиране на икономиката на страната, която беше засегната сериозно.

Анализ на “Associated Press” установи, че мошениците вероятно са откраднали над 280 млрд. долара от средствата, предвидени за борба с COVID-19, а други 123 млрд. долара са били пропилени или изразходвани неправомерно. Общо загубите съставляват 10 % от сумата от 4,2 трилиона долара, която правителството на САЩ е отпуснало до момента като помощ за борба с този проблем. Очаква се несъмнено сумата да нарасне, тъй като в момента разследващите работят задълбочено по хиляди потенциални схеми за измама.

Логичният въпрос е как може да се открадне толкова голяма сума? Разследващите и външните независими експерти твърдят, че в стремежа си да отпусне бързо трилиони за помощ правителството е упражнило твърде слаб надзор в ранните етапи на пандемията и е въвело твърде малко ограничения за кандидатите. Накратко, те смятат, че измамата е била извършена по много лесен начин. До момента правителството на САЩ е повдигнало обвинения на над 2230 обвиняеми за измами, свързани с пандемията, и провежда хиляди разследвания. По-голямата част от задигнатите пари са били отнети в разгара на три големи инициативи за подпомагане на пострадали от пандемията, стартирани по време на управлението на Доналд Тръмп и наследени от настоящия президент Джо Байдън. Тези програми са били създадени, за да помогнат на малкия бизнес и на безработните служители да преживеят по-леко икономическите сътресения, причинени от пандемията. Преди да напусне поста си, бившият президент Доналд Тръмп е одобрил мерки за спешна помощ на обща стойност 3,2 трилиона долара, според данни на Комитета за отчетност на реакцията при пандемии. Американският спасителен план на Байдън за 2021 г. е разрешил изразходването на още 1,9 трилиона долара. Около една пета от 5,2 трилиона долара все още не са изплатени, според последния счетоводен анализ на комитета.

„Никога досега в икономиката на САЩ не са били инжектирани толкова бързо толкова щедри финансови стимули – това е най-големият спасителен пакет в американската история,“, заяви пред Конгреса главният финансов контрольор на САЩ Джийн Додаро.

Според републиканците отпускането на прекалено много държавни пари водят до измами, разхищения и инфлация. Демократите контрират това с изказване с мотива, че всички финансови средства от страна на Вашингтон са успели да спасят човешки животи, бизнеси и работни места. Миналата година републиканците и демократите все пак намериха общ език по законопроекти, които дават на властите повече време за залавяне на измамници. През август Байдън подписа закон за увеличаване на давностния срок от пет на десет години за престъпления, свързани с двете основни програми, предназначени за помощ при борба с пандемията. Допълнителното време ще помогне на федералните прокурори да разплетат случаите на крупни измами, които често включват кражба на самоличност и схеми, извършени в чужбина. Засега обаче не може да се гарантира, че всички виновници, които са се възползвали от възможността за лесна печалба, ще бъдат заловени. Много често те са съпричастни и към престъпления от съвсем различен характер.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments