Правителството на САЩ е наложило първата в историята си глоба на компания за това, че е оставила космически боклук в орбита около Земята, съобщи „BBC”. Федералната комисия по комуникациите (ФКК) e глобилa „Dish Network“ със 150 000 щатски долара за това, че не е преместила стар сателит на достатъчно разстояние от други, които се използват.
Компанията от своя страна призна отговорността си за своя сателит EchoStar-7 и се съгласи с „план за привеждане в съответствие“ с ФКК. Космическият боклук се състои от части от техника, които са в орбита около Земята, но вече не се използват и създават риск от сблъсък. Официално наричан космически боклук, той включва неща като стари сателити и части от космически кораби.
От Комисията обявиха, че сателитът на „Dish Network“ представлява потенциален риск за други сателити, които обикалят около Земята на текущата си надморска височина. Спътникът EchoStar-7, изстрелян за първи път през 2002 г., е бил в геостационарна орбита, която започва на 22 000 мили (36 000 км) над повърхността на Земята. Компанията трябваше да отдалечи спътника на 186 мили от Земята, но в края на „живота“ му през 2022 г. го премести само на 76 мили, след като загуби гориво.
Глобата от 150 000 долара представлява малка част от общите приходи на „Dish Network“, които през 2022 г. са възлизали на 16,7 млрд. долара.
„Колкото повече обекти имаме в орбита, толкова по-голям е рискът от сблъсъци, причиняващи високоскоростни отломки. Това може да продължи и потенциално да удари други спътници, причинявайки още повече отломки и потенциално да предизвика каскадна реакция,“, предупреди д-р Меган Арго, старши преподавател по астрофизика в Университета на Централен Ланкашир.
Смята се, че от първия спътник през 1957 г. досега в космоса са изстреляни над 10 000 спътника, като повече от половината от тях вече не се използват.
По данни на НАСА има над 25 000 парчета космически отпадъци с дължина над 10 см. Ръководителят на НАСА Бил Нелсън заяви пред “BBC” през юли, че космическият боклук е „голям проблем“, което означава, че Международната космическа станция трябва да бъде преместена от пътя на летящите отломки.
„Дори парченце боя, което се движи в грешна посока с орбитална скорост от 17 500 мили в час, може да удари астронавт, който излиза в открития космос. Това може да бъде фатално,“, каза още Нелсън.