Съединените щати облекчават санкциите срещу Венецуела, след като правителството и опозицията на южноамериканската страна се съгласиха изборите догодина да бъдат наблюдавани от международни наблюдатели, съобщава „BBC“.
Санкциите ще бъдат облекчени за петролния, газовия и златния сектор на Венецуела. Следващите избори във Венецуела са насрочени за втората половина на следващата година. Други санкции, наложени заради потушаването на протестите и ерозията на демокрацията, остават в сила.
Вашингтон предупреди, че облекчаването може да бъде обърнато, ако изборният пакт се разпадне.
Нов общ лиценз, издаден от Министерството на финансите на САЩ, разреши на Венецуела, която беше под тежки санкции от 2019 г., да произвежда и изнася петрол на избраните от нея пазари през следващите шест месеца. По отношение на златния сектор не е посочен срок.
САЩ предупредиха Венецуела, че трябва „да определят конкретен график и процес за ускорено възстановяване на всички кандидати“ до края на ноември, каза държавният секретар Антъни Блинкен в изявление.
„Всички, които искат да се кандидатират за президент, трябва да получат тази възможност“, заяви той, като същевременно призова за освобождаването на „всички неправомерно задържани американски граждани и венецуелски политически затворници“.
Споразумението между венецуелското правителство и опозицията беше подписано в Барбадос във вторник. Споразумението съдържа 12 точки, които включват обещания да се даде на всички кандидати достъп до обществени и частни медии и да се гарантира свободното им и безопасно придвижване в цялата страна.
Двете страни също се споразумяха да актуализират избирателните регистри, както в страната, така и извън нея, за да гарантират, че милионите венецуелци, които са емигрирали, могат да упражнят правото си на глас. Но двете опозиции и правителството не са съгласни дали споразумението позволява изключване на фаворита на опозицията Мария Корина Мачадо.
Администрацията на Доналд Тръмп наложи строги санкции на Венецуела, за да накаже правителството на президента Николас Мадуро след преизбирането му през 2018 г., което САЩ определиха като „нелегитимно“.
Но ангажираността между двете страни се подобри при президента Джо Байдън.
САЩ имат личен интерес от облекчаване на кризата във Венецуела, тъй като тежкото състояние на икономиката в страната от Андите накара повече от седем милиона венецуелци да емигрират, като много от тях се насочиха към САЩ.
Венецуела също има най-големите доказани петролни запаси в света и намаляването на санкциите на САЩ срещу петролната индустрия на Венецуела би облагодетелствало икономически и двете страни.