САЩ повдигнаха обвинения на четирима белaруски служители в пиратство на самолети заради отклоняването на пътнически самолет към Минск миналия май, пише „BBC“.
Прокурорите твърдят, че служителите са използвали фалшива бомбена заплаха, за да отклонят полет на Ryanair към беларуската столица, където бяха задържани опозиционният журналист Роман Протасевич и неговият партньор. Sлужители на ФБР заявиха, че инцидентът е „безразсъдно нарушение“.
По-рано тази седмица доклад на ООН заключи, че бомбената заплаха е била умишлено фалшива. Говорител на Министерството на правосъдието на САЩ каза, че четиримата мъже Леонид Николаевич Чуро и Олег Казючиц – генералният директор и заместник генерален директор на държавния орган за аеронавигация на Беларус – и служителите на държавната сигурност Андрей Анатолиевич Лну (фамилия неизвестна) и Фну (първo iме неизвестно) Лну, остават на свобода в Беларус. Ако бъдат съдени в американски съд, те ще бъдат изправени пред доживотна присъда.
Според обвиненията, Чуро лично е съобщил за фалшивата бомбена заплаха на служителите на беларуския въздушен трафик преди полетът на Ryanair за Вилнюс в Литва да излети от гръцката столица Атина. Служителите на въздушното движение са изчакали самолетът да влезе във въздушното пространство на Беларус, преди да предупреди пилота за предполагаемата бомбена заплаха, за да го принудят да кацне в Минск.
Заместникът на Чуро, Казючиц, по-късно се опитал да фалшифицира записа на инцидента, за да скрие бомбената заплаха и участието на служители на държавната сигурност, се твърди в обвинението. В свое изказване след повдигането на обвиненията във федерален съд в Ню Йорк, помощник-директорът на ФБР Майкъл Дрискол нарече отвличането „безразсъдно нарушение на американското законодателство“. Дрискол добави:
„Следващият пилот, който получи сигнал за бедствие от кула, може да се съмнява в автентичността на извънредната ситуация – което излага живота на риск.“
Миналата година главният изпълнителен директор на Ryanair Майкъл О’Лиъри нарече инцидента „отвличане, спонсорирано от държавата“. Инцидентът предизвика международно възмущение и наказателни санкции бяха наложени на Беларус от САЩ, ЕС и Обединеното кралство. По това време президентът на Беларус Александър Лукашенко настоя, че бомбената заплаха е била реална и той „мисли за сигурността на страната“. 26-годишният журналист от опозиционната медия Nexta Протасевич и неговата партньорка София Сапега бяха задържани, след като самолетът кацна в Минск. Протасевич беше освободен от затвора през юни и прекара последните седем месеца под домашен арест. Родителите му казаха пред беларуските медии през ноември, че контактът им с него е прекъсван след освобождаването му.
Лукашенко, който управлява Беларус от 1994 г., обяви победа на широко дискредитирани президентски избори през 2020 г., което предизвика месеци на масови протести. Оттогава той започна брутална репресия срещу несъгласни гласове, които оспориха победата му.