
Белият дом обяви във вторник, че е постигнал отделни споразумения с Русия и Украйна, които позволяват „безопасна навигация“ в Черно море, премахвайки основната пречка за мирните преговори между двете страни, цитира „Политико“.
Администрацията на Тръмп заяви, че разговорите на техническо ниво между представители на САЩ, Русия и Украйна в Рияд, Саудитска Арабия, са довели до споразумения за „осигуряване на безопасно корабоплаване, премахване на употребата на сила и предотвратяване на използването на търговски кораби за военни цели в Черно море“.
САЩ също така заявиха, че ще помогнат за възстановяването на „достъпа на Русия до световния пазар за износ на селскостопански продукти и торове“ и ще предприемат стъпки за подобряване на достъпа на Москва до глобалното корабоплаване.
Двете страни, според САЩ, също са се съгласили да работят за изпълнението на енергийната инфраструктура, за която украинският президент Володимир Зеленски и руският президент Владимир Путин се договориха в разговори с президента Доналд Тръмп по-рано този месец. И САЩ отново потвърдиха ангажимента си да помогнат за постигането на „обмен на военнопленници, освобождаване на цивилни задържани и връщане на насилствено прехвърлени украински деца“.
Нито Кремъл, нито украинското правителство са направили незабавни изявления, така че не е ясно дали страните са се съгласили на тези условия. Руското и украинското посолство във Вашингтон не отговориха веднага на искането за коментар.
Но споразумение по тези въпроси би било голям пробив. Въпросът за правата на корабоплаване и безопасността в Черно море разгневи преговарящите, които искат да сложат край на тригодишната руска инвазия в Украйна и да укрепят световните вериги за доставки, които зависят от износа на зърно, масло от семена и торове от двете страни.
Войната спря доставките на зърно през Черно море, засилвайки глобалните страхове от недостиг на храна. Много страни в Африка и Близкия изток зависят от този износ, за да поддържат хранителните си запаси.
Първоначалната безизходица беше разрешена през юли 2022 г., когато Турция и САЩ посредничиха за инициативата „Черноморско зърно“, която позволи жизненоважни хранителни доставки да преминават през Черно море без заплаха от нападение.
Но сделката се провали през 2023 г., след като Кремъл издаде нов набор от искания за подновяване на споразумението. Последователните усилия на Турция и други страни да възстановят споразумението се провалиха, въпреки че някои украински зърнопроизводители все още успяват да го направят.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм