Петролният танкер, който беше нападнат от йеменските бунтовници хути в Червено море миналата седмица, все още гори и е възможно от него да изтича петрол, твърди Пентагона, предава „BBC“.
Опитите за спасяване на плаващия под гръцки флаг танкер MV Sounion /Сунион/ бяха осуетени от хутите, които заплашиха с нови нападения, допълва Пентагонът. Корабът превозва повече от 150 000 тона – или 1 милион барела – суров петрол, а евентуален голям разлив може да се окаже сред най-големите от кораб в историята.
Подкрепяните от Иран хути, които контролират голяма част от Йемен, твърдят, че от 10 месеца нападат кораби в Червено море в подкрепа на палестинците във войната между Израел и „Хамас“ в ивицата Газа. Съобщава се, че за това време те са потопили два кораба и са убили поне двама членове на екипажа. Те твърдят – често невярно – че се насочват само към кораби, свързани с Израел, САЩ или Обединеното кралство.
Миналата сряда корабът „Сунион“ първо е бил обстрелван от две малки лодки, а след това е бил ударен от три неидентифицирани снаряда, които са предизвикали пожар и са го оставили без двигател, съобщиха от службата за морски търговски операции на Обединеното кралство (UKMTO). Ден по-късно 25-те членове на екипажа му бяха спасени от европейски военен кораб и транспортирани до Джибути. По-късно петролният танкер беше нападнат отново – хутите публикуваха видеоклип, за който се твърди, че показва как го подпалват.
В изявление на Държавния департамент на САЩ от събота се изразява загриженост във връзка с нападенията срещу „Сунион“. В него се предупреждава за възможен разлив на петрол, който е четири пъти по-голям от катастрофата с Exxon Valdez през 1989 г., при която край бреговете на Аляска бяха изпуснати 257 000 барела.
Във вторник говорителят на Пентагона генерал-майор Патрик Райдър заяви, че два влекача са били изпратени да спасят пострадалия кораб, но хутите са заплашили да нападнат и тях. Той изтъкна, че САЩ работят с партньорите си в региона, за да се опитат да смекчат евентуалното въздействие върху околната среда.