Подкрепата на президента на САЩ Джо Байдън спрямо Израел във войната му с „Хамас“ в Ивицата Газа му донесе немалко политически негативи, предаде „Politico“. Напоследък останалата част от света забелязва осезаемо това.
Дипломатите и световните лидери, много от които вече се събират за срещата на върха на Г-7 тази седмица, изразиха опасения, че нежеланието на Байдън да оттегли подкрепата си към израелския министър-председател Бенямин Нетаняху може да му коства победата на изборите през ноември. Техните опасения, които бяха споделени от петима експерти по външна политика и няколко бивши американски правителствени служители, поддържащи контакти с чуждестранни високопоставени лица, бяха отправени неофициално, тъй като темата за вътрешната политика на САЩ в момента е изключително деликатна.
Мнозинството от тях е единодушно в едно, а именно, че войната е засилила усещането, че на световната политическа сцена са налице различни наболели въпроси, които са извън контрол, което на свой ред е накарало американския лидер да изглежда слаб и неубедителен в очите на избирателите в собствената си страна. Източниците се опасяват също, че това може да доведе до връщането на власт на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп и да наруши мащабната дипломатическа хармония, за която Байдън е работил активно години наред.
Войната в Газа не се очаква да бъде основната тема на дискусиите по време на конференцията, която се провежда в Италия. Все пак, тази тема вероятно до известна степен ще помрачи планирания дневен ред. Това е така, защото, макар че световните лидери са сравнително единодушни по някои от другите основни въпроси на деня – необходимостта да се подкрепи Украйна, да се противодейства на Русия и да се постигне равнопоставеност с Китай, в подхода към Израел има малки, но важни спорни точки. Байдън и неговите съюзници до голяма степен защитиха израелската офанзива срещу бойците на „Хамас“ в Газа. И въпреки че с времето президентът стана по-критичен към Нетаняху и се опита да очертае червени линии около евентуална ожесточена офанзива в град Рафах, в някои случаи администрацията му пречи на усилията на ООН да призове за бързо прекратяване на войната.
Междувременно в Европа подкрепата за Израел отслабва, като някои държави стигнаха дотам да разгневят остро Израел, признавайки палестинската държавност. Приближените на Байдън се опитаха да смекчат позицията му по този въпрос, като отбелязаха, наред с други неща, настоящите му усилия да прокара мирна рамка за прекратяване на конфликта. И наистина, голяма част от Европа публично подкрепя усилията на САЩ за договаряне на прекратяване на огъня между Израел и групировката, считайки ги за изключително важни за стабилизирането на мира в региона.
В навечерието на срещата на Г-7 САЩ отбелязаха ранна победа, като убедиха лидерите на групата да подпишат декларация, в която се подкрепя предложение, което би спряло бойните действия и евентуално би довело до освобождаването на заложниците, държани от „Хамас“. Подкрепата беше засвидетелствана, след като американският лидер оповести предложението за прекратяване на огъня, представено от Израел, в опит да покаже, че все още има реалистичен път към постигането на траен мир. Въпреки това, стремежът на Байдън да постигне споразумение за прекратяване на огъня в Газа до момента на практика е без резултат, което вече се отразява сериозно на имиджа му сред избирателите, които изказват все по-нарастващо недоволство и шок по отношение на обстановката в Газа. В последните проучвания на общественото мнение повечето гласоподаватели споделят, че не одобряват начина, по който Байдън реагира на войната. Демократите също така се опасяват, че конфликтът намалява подкрепата на президента сред по-младите избиратели и малцинствата – критични групи от електората, които той трябва да привлече на своя страна през ноември.
Съюзниците на Байдън в САЩ, както и дипломатите в чужбина, са убедени, че прекратяването на огъня в Близкия изток е необходимо, за да се проправи път към окончателно прекратяване на войната и да се предотврати победа на Тръмп, която заплашва да влоши отношенията на страната с редица други нации по света.
Според анализатори Байдън със сигурност ще бъде притиснат от лидерите на Г-7 относно развитието на преговорите за прекратяване на конфликта, които могат да донесат мир в Близкия изток или да се превърнат в поредния провал за амбициите му в региона.
Оператори на дронове от Сухопътните войски показаха забележителни умения край Казанлък