Министерството на правосъдието на САЩ обяви, че ще бъдат повдигнати наказателни обвинения срещу лидера на „Хамас“ Яхия Синуар и други високопоставени бойци във връзка с атаката на 7 октомври 2023 г., извършена срещу Израел, предаде „Associated Press“. Предприемайки този ход, американските правоприлагащи органи за първи път официално посочиха организаторите на атаката.
Обвинителният акт, съставен от седем точки, подаден във федералния съд в Ню Йорк, включва обвинения като заговор за оказване на материална подкрепа на чуждестранна терористична организация, довел до смърт, заговор за убийство на американски граждани и заговор за финансиране на терористични дейности. Иран и ливанската групировка „Хизбула“ също са обвинени в предоставяне на финансова подкрепа, оръжия, включително ракети, и други военни доставки на „Хамас“ с цел използване при нападения.
Влиянието, което ще окаже съдебното дело, вероятно ще бъде предимно символично, като се има предвид информацията, че Синуар се укрива в тунели на територията на Ивицата Газа, а Министерството на правосъдието твърди, че трима от шестимата обвиняеми се смятат за мъртви. Високопоставени лица обаче предупреждават, че се очаква да бъдат предприети допълнителни мерки като част от по-мащабните усилия за разследване на групировката, която САЩ определиха като чуждестранна терористична организация през 1997 г. и която от десетилетия насам е свързана с редица смъртоносни нападения срещу Израел, включително самоубийствени атентати.
Първоначално обвинението е билo депозирано неофициално през февруари, за да се даде време на САЩ да се опитат да задържат тогавашния лидер на „Хамас“ Исмаил Хания и други обвиняеми, но след смъртта му през юли, наред с други събития в региона, нуждата от секретност е намаляла, признаха от Министерството на правосъдието.
„Обвиненията, които бяха повдигнати днес, са само част от усилията ни да се справим с всеки аспект от дейността на “Хамас“. Тези действия няма да са последните ни,“, заяви главният прокурор Мерик Гарланд във видеообръщение.
Обвиненията са повдигнати в момент, когато Белият дом обяви, че разработва ново предложение за прекратяване на огъня и споразумение за освобождаване на заложници с помощта на египетските и катарските си партньори, като допълни, че се опитва да договори споразумение между Израел и „Хамас“ за прекратяване на близо 11-месечната война в Ивицата Газа. Американски служител, който помоли за анонимност, тъй като не упълномощен да говори публично по случая, разкри пред медията, че засега няма причина да се смята, че обвиненията ще повлияят негативно на текущите преговори.
Говорителят на националната сигурност Джон Кърби заяви, че неотдавнашните „екзекуции“ на шестима заложници, включително един американец, извършени от „Хамас“ подчертават „усещането за спешност“ в преговорите.
По данни на Министерството на здравеопазването на Газа, което не уточнява дали се касае за цивилни лица и бойци, при ответната атака на Израел са загинали над 40 000 палестинци. Войната е причинила широкомащабни разрушения, принудила е по-голямата част от жителите на Газа да напуснат домовете си, и е създала тежка хуманитарна катастрофа. „Хамас“ обвинява Израел, че протака преговорите в продължение на месеци, като поставя нови искания, включително за траен израелски контрол над коридора „Филаделфи“ по границата с Египет и втори коридор, минаващ през Газа. Групировката предложи да освободи всички заложници в замяна на прекратяване на войната, пълно изтегляне на израелските сили и освобождаване на голям брой палестински затворници, включително високопоставени бойци. Това в общи линии отразява и условията, за които се настояваше в плана за споразумение, представен от президента на САЩ Джо Байдън през юли. В отговор на това израелският министър-председател Бенямин Нетаняху обяви, че страната му ще се бори за „пълна победа“ над „Хамас“ и го обвини за провала на преговорите.
Димитър Главчев за изборите: Нека си вършим работата като футболни съдии, които остават незабележими
[…] […]
[…] […]