САЩ: Предизборната надпревара тревожи демократите

Преди два месеца Камала Харис беше номинирана за кандидат за президент на Демократическата партия по време на вълнуваща национална конференция в Чикаго

0
48
Байдън и Харис, САЩ
Снимка: Pixabay

Преди два месеца Камала Харис беше номинирана за кандидат за президент на САЩ на Демократическата партия по време на вълнуваща национална конференция в Чикаго, припомня „BBC“. За хилядите верни на партията поддръжници тя беше възприета като спасителка, която ще поведе партията в правилната посока на предстоящите избори, заменяйки 81-годишния настоящ президент Джо Байдън, който изглеждаше неспособен да победи Доналд Тръмп и да спечели още един мандат.

Въпреки това, още тогава високопоставени партийни стратези споделиха, че се опасяват от факта, че демократите са прекалено уверени в нейния път към победата. Сега, когато денят на изборите наближава и тревогите нарастват, изглежда, че опасенията им са били основателни.

Няма съмнение, че Харис се радваше на силна подкрепа и ентусиазъм от страна на избирателите, както и на мигновен и значителен подем в социологическите проучвания в сравнение с президента Джо Байдън, който изоставаше далеч зад Тръмп. Както изглежда, тя печели обратно и онези, които обикновено така или иначе гласуват за демократите, но които са били разколебани от въпроси за способността на Байдън да ръководи страната и занапред, особено заради напредналата му възраст. За да постигне убедителна победа обаче, опонентката на Тръмп трябва да привлече на своя страна избиратели отвъд „крепостта“ на демократите, като същевременно задържи заедно крехката коалиция, която помогна на Байдън да спечели през 2020 г.

Последните социологически проучвания сочат, че е налице напрегната надпревара, която се изостри изключително много през последните седмици, тъй като шансовете на двамата кандидати в момента изглеждат равни. Притеснително за демократите е, че Тръмп е спечелил позиции в решаващите щати от така наречената „синя стена“, които биха предоставили на Харис най-категоричния път към победата – Мичиган, Уисконсин и Пенсилвания, както и сред чернокожите и латиноамериканските избиратели. Въпреки че надпреварата е силно оспорвана в ключовите колебаещи се щати, резултатите от проучванията са в рамките на допустимата грешка.

С други думи, те могат да се окажат неточни. Критиките, които Харис отправя към Тръмп, нейния републикански опонент, стават все по-язвителни през последните няколко дни. На конгреса тя се присмя открито на бившия лидер, като го определи като „несериозен човек“ и „странен“. Сега тя го нарича „фашист“ и „все по-неуравновесен и нестабилен“. Първоначалното ѝ послание, че иска да донесе радост, сякаш вече се е превърнало в послание на страх, тъй като тя предупреждава многократно за опасните според нея последици от втори мандат на Тръмп.

Според социологическите проучвания Камала Харис вероятно ще успее да спечели народния вот, но това няма да е достатъчно. Тя ще трябва да си осигури подкрепа в ключови щати, за да спечели в Избирателната колегия. Данните, събрани през последните седмици от повечето от тези щати, ясно показват резервите, които много избиратели все още имат към Харис – жена, за която смятат, че все още не знаят достатъчно.

Адвокати излязоха на протест срещу ВСС и Сарафов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments