САЩ призовава Китай да осъди Мианмар заради екзекуциите

0
31
Съдебно решение
Снимка: Pixabay

САЩ призова Китай да увеличи натиска върху Мианмар след екзекуцията на четирима демократични активисти от военната хунта, информира „BBC“. Говорител на Държавния департамент заяви, че Китай може да повлияе на Мианмар повече от всяка друга страна, а Китай от своя страна отговори, че не се намесва във вътрешните работи на други страни.

Междувременно хунтата на Мианмар настоя, че мъжете заслужават много смъртни присъди. Говорител издаде, че четиримата са успели да се защитят в съда. На редовен брифинг за пресата говорителят на хунтата Зау Мин Тун коментира:

„Ако сравним тяхната присъда с други случаи на смъртно наказание, те са извършили престъпления, за които е трябвало да бъдат осъждани много пъти.“

На четиримата мъже е било позволено да говорят с членове на семействата си чрез видеовръзка преди екзекуцията им, каза Зау Мин Тун. Говорителят на Държавния департамент Нед Прайс е на мнение, че с хунтата не може да има „обикновена работа“. Той допълни:

„Призоваваме страните по света да направят повече. Ние също ще направим повече.“

Прайс призова всички страни да забранят продажбата на военна техника на страната и „да се въздържат от приемане на режима, с каквато и да е степен на международно доверие“. Активистът Киау Мин Ю, по-известен като Ко Джими, и бившият депутат Фиу Жея Тау бяха сред екзекутираните. Активистите бяха арестувани след воден от армията преврат миналата година и обвинени в извършване на „терористични актове“. Те бяха осъдени на смърт в процес при закрити врата, който правозащитни групи критикуваха като несправедлив.

И Фиу Жея Тау, и Ко Джимми загубиха обжалванията срещу присъдите си през юни.  По-малко се знае за другите двама активисти – Хла Мио Аун и Аун Тхура Зао. Те бяха осъдени на смърт за убийството на жена, която е била предполагаем доносник на хунтата.

Правозащитната организация „Amnesty“ предупреди, че още 100 души в страната са били с присъда за смърт, след като са били осъдени в подобни производства.

Екзекуциите бяха остро критикувани от международната общност. В съвместно изявление ЕС, Австралия, Канада, Япония, Нова Зеландия, Норвегия, Южна Корея, Обединеното кралство и САЩ ги нарекоха „осъдителни актове на насилие, които допълнително илюстрират незачитането на човешките права и върховенството на закона от страна на режима“. Те също призоваха режима на хунтата да изпълни задължението си да търси мир чрез диалог съгласно споразумение, договорено с Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия.

Въпреки това бившият посланик на САЩ в Мианмар Скот Марсиел каза пред “BBC”, че планът на Асоциацията на нациите от Югоизточна Азия е бил „мъртъв при пристигането си“ миналата година и страните, които симпатизират на движението за демокрация в Мианмар, трябва да направят повече. Той беше категоричен:

„Продължава да се изтъква и подчертава като път напред, когато всъщност не е.“

Самата Асоциация на нациите от Югоизточна Азия, ръководителят на ООН по правата на човека Мишел Бачелет и правозащитни групи осъдиха екзекуциите. Бачелет направи следния коментар за случващото се:

„Тази жестока и регресивна стъпка е продължение на продължаващата репресивна кампания на военните срещу собствения им народ.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments