САЩ с нови санкции: Страната гони руски дипломати

0
112
Дьо Байдън подписва заповеди.
Снимка: Фейсбук страницата President Joe Biden

В четвъртък администрацията на Байдън обяви експулсирането на 10 руски дипломати и санкции срещу десетки хора и компании, след като предприе действия, за да привлече Кремъл към отговорност за намеса в миналогодишните президентски избори и хакване на федерални агенции, съобщава “Асошиейтед прес”.

Санкциите са насочени и към способността на Москва да взема назаем пари, като забранява на американските финансови институции да купуват руски облигации директно от руски институции.

Действията, предречени от седмици от администрацията, представляват първите ответни мерки, обявени срещу Кремъл за хакването, познато като нарушение на SolarWinds. Смята се, че при това нахлуване руските хакери са заразили широко използван софтуер със злонамерен код, което им е позволило да осъществяват достъп до мрежите на поне девет агенции в рамките на операция за събиране на разузнавателна информация, насочена към извличане на правителствени тайни.

Освен този хак, американски служители миналия месец заявиха, че руският президент Владимир Путин е разрешил операции за влияние, за да помогне на Доналд Тръмп в неуспешната му кандидатура за преизбиране за президент, въпреки че няма доказателства, че Русия или някоя друга държава е подменила гласовете или е манипулира резултата.

Русия бързо осъди действията и предупреди за отмъщение. Мерките, обявени в четвъртък, включват санкции срещу шест руски компании, които подкрепят кибер дейностите на страната, в допълнение към санкциите срещу 32 лица и структури, обвинени в опит да се намесят в президентските избори миналата година, включително чрез разпространяване на дезинформация. САЩ санкционираха и осем души и структури, свързани с окупацията на Крим от Русия.

10-те изгонени дипломати включват представители на руските разузнавателни служби, съобщиха от администрацията на Байдън.

Очакват се и други мерки, въпреки че администрацията вероятно няма да ги обяви. Длъжностните лица съветват, че отговорът им към Русия ще бъде както по видим, така и по невидим начин. Държавният секретар Антъни Блинкен каза в изявление:

“Тези действия имат за цел да накарат Русия да отчете своите безразсъдни действия. Ще действаме твърдо в отговор на руски действия, които причиняват вреда на нас или на нашите съюзници и партньори.”

И добави:

“Но където е възможно, САЩ също ще търсят възможности за сътрудничество с Русия, с цел изграждане на по-стабилни и предсказуеми отношения, съответстващи на интересите на САЩ.”

Белият дом също заяви, че Байдън използва дипломатически, военни и разузнавателни канали, за да отговори на съобщенията, че Русия насърчава талибаните да атакуват американски и съюзнически войски в Афганистан въз основа на “най-добрите оценки” на разузнавателната общност.

Докладите за предполагаеми “щедрости” се появиха миналата година, а администрацията на Тръмп беше подложена на обстрел, защото не повдигна въпроса директно с Русия. Белият дом не потвърди публично докладите. В изявлението на Белия дом се казва:

“Безопасността и благосъстоянието на американския военен персонал, както и на нашите съюзници и партньори, е абсолютен приоритет на Съединените щати.”

След обявяването на санкциите говорителят на руското външно министерство Мария Захарова предупреди, че “такова агресивно поведение несъмнено ще предизвика решително отмъщение”. Захарова каза: 

“Вашингтон трябва да осъзнае, че ще трябва да плати цена за деградацията на двустранните връзки.”

Те добави, че отговорността за това ще бъде изцяло на Съединените щати. Тя каза, че министерството е призовало американския посланик за „тежък разговор“, но не би казало веднага какви действия ще предприеме Русия.

Санкциите изпращат ясно възмездие към Русия и са насочени към възпиране. Но те със сигурност ще изострят и без това напрегнатите отношения между САЩ и Русия.

Президентът Джо Байдън каза на Путин тази седмица във втория си призив за “деескалация на напрежението” след натрупване на руска военна линия на украинската граница и каза, че САЩ ще “действат твърдо в защита на националните си интереси” по отношение на руските намеси и намеса в изборите.

В телевизионно интервю миналия месец Байдън отговори “аз го правя”, когато го попитали дали смята, че Путин е “убиец”. Той каза, че дните на САЩ с Путин са преброени. По-късно Путин си изтегли посланика си в САЩ и посочи американската история на робството и клането на индианците и атомните бомбардировки на Япония през Втората световна война.

Остава неясно дали действията на САЩ действително ще доведат до променено поведение, особено след като миналите мерки от страна на САЩ не са успели да сложат край на руското хакване. Администрацията на Обама изгони дипломати от САЩ през 2016 г. в отговор на намесата в президентските избори през тази година. И въпреки че Тръмп често не искаше да критикува Путин, през 2018 г. администрацията му изгони дипломати заради предполагаемото отравяне от Русия на бивш разузнавач във Великобритания.

Американските служители все още се борят с последиците от проникването на SolarWinds, което засегна агенции, включително Министерствата на финансите, правосъдието, енергетиката и националната сигурност, и все още оценяват каква информация може да е открадната. Пробивът разкри уязвимости във веригата на доставки, както и слабости в киберзащитата на федералното правителство.

Действията биха представлявали втория основен кръг от санкции, наложени от администрацията на Байдън срещу Русия. Миналия месец САЩ санкционираха седем средни и висши руски служители, заедно с повече от дузина държавни структури, заради почти фатална атака на нервнопаралитичен агент срещу опозиционния лидер Алексей Навални и последвалия затвор за него.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments