Хуманитарната агенция на Съединените щати съобщи, че е спряла всякаква хранителна помощ за северния етиопски регион Тигрей „до второ нареждане“, докато разследва кражбата на хуманитарни доставки, предава „Асошиейтед прес“. ООН потвърди по-ранна информация, че прави същото.
Администраторът на USAID Саманта Пауър заяви, че нейната група „е разкрила, че хранителна помощ, предназначена за хората от Тиграй, страдащи при подобни на глад условия, е била отклонявана и продавана на местния пазар“.
След като установи липсата на храна, агенцията уведоми своя генерален инспектор, който започна разследване. В свое изявление Пауър подчерта:
„След този преглед USAID реши, в координация с посолството на САЩ в Адис Абеба и нашите изпълнителни партньори, че временното прекъсване на хранителната помощ е най-добрата стъпка за действие.“
Тя добави, че USAID е изразила загрижеността си пред федералното правителство на Етиопия и властите на Тигрей.
Почти всичките 6 милиона жители на Тигрей разчитат на хранителна помощ след две години гражданска война и наложените от правителството ограничения върху хуманитарната помощ тласнаха части от региона на ръба на глада.
Войната приключи през ноември с прекратяване на огъня, което също доведе до възобновяване на доставките на помощ. Не е ясно кой е отговорен за кражбата на хранителните помощи и колко са взети. Миналия месец „Асошиейтед прес“ съобщи, че липсващите доставки включват достатъчно храна за изхранването на 100 000 души, взета от склад в град Шераро в Тигрей.
Световната продоволствена програма на ООН в Етиопия съобщи на партньорите си на 20 април, че е спряла доставките на храна за Тигрей. Късно в сряда агенцията потвърди спирането, за което първо съобщи изданието. В него се казва, че усилията за подпомагане на храните „няма да бъдат възобновени, докато WFP не може да гарантира, че жизненоважната помощ ще достигне до предвидените получатели“.
Getachew Reda, временният президент на Tigray, каза, че е сформирал работна група „за предотвратяване и разследване на престъпления, извършени във връзка с хуманитарна помощ, и за налагане на върховенството на закона“. Той нарече отклоняването на помощта „двойна несправедливост и престъпление, което се извършва спрямо деца, възрастни хора и хора с увреждания (хора), които страдат от глад и болести“.
САЩ са най-големият отделен хуманитарен донор за Етиопия, като само за фискалната 2022 година са предоставили 1,8 милиарда долара хуманитарна помощ за страната, според USAID. Освен с граждански конфликт, страната се бори и с продължителна суша.