![Доналд Тръмп Доналд Тръмп](https://www.iskra.bg/wp-content/uploads/2024/11/tramp-696x392.jpg)
САЩ няма да наложи мита на Колумбия, след като Богота се съгласи да приема депортирани мигранти без ограничения, съобщава Белият дом. Доналд Тръмп беше наредил да има 25% мита върху всички колумбийски стоки, след като президентът на страната забрани на два американски военни самолета за депортация да кацнат в страната в неделя.
Колумбийският президент Густаво Петро първоначално отговори, като заяви, че неговата страна ще приема репатрирани граждани на „цивилни самолети, без да ги третира като престъпници„.
Съобщение от Белия дом казва, че Колумбия е съгласна да приема мигранти, пристигащи на американски военни самолети „без ограничения или забавяне„. Колумбия заяви, че ще продължи диалога, за да „гарантира достойнството на нашите граждани„.
Белият дом е приветствал споразумението с Колумбия като победа за Тръмп, след като лидерите на двете страни обмениха заплахи в социалните медии в неделя.
Външното министерство на Колумбия заяви, че е „преодолялa пропастта“ със САЩ само часове след като Петро публикува в X, в която осъжда това, което нарича „блокадата“ на Тръмп.
Петро по-рано отказа вход на американски военни самолети за депортация, казвайки, че мигрантите трябва да бъдат върнати „с достойнство и уважение„. Той отговори в X с публикация, в която обяви свои мита и отпразнува наследството на Колумбия.
„Твоята блокада не ме плаши, защото Колумбия, освен че е страната на красотата, е сърцето на света„, каза той.
В рамките на часове двете страни изглежда решиха спора и Белият дом заяви, че Колумбия е приела „всички изисквания на президента Тръмп„.
Предложените от Тръмп мита бяха „напълно подготвени“ и ще бъдат въведени, ако Колумбия не спази това споразумение, според Белия дом. Американският държавен глава също обяви санкции и засилени проверки на колумбийци на границата. Те ще останат в сила „докато първият самолет с колумбийски депортирани не бъде успешно върнат„, каза Белият дом.
Колумбийският външен министър Луис Гилберто Мурильо каза, че страната ще „продължи да приема колумбийци, които се връщат като депортирани, като им гарантира достойни условия, като граждани с права„.
Президентският самолет на Петро е подготвен да улесни връщането на колумбийците, които биха пристигнали в страната по-рано на блокираните военни полети, добави той. Мурильо ще пътува до Вашингтон за високопоставени срещи в следващите часове, според изявление на външното министерство.
Спорът между двете нации настъпи след като администрацията на Тръмп обеща да извърши „масови депортации“. Президентът подписа множество изпълнителни заповеди, свързани с имиграцията, на първия си ден в длъжност.
Някои от изпълнителните заповеди на Тръмп бяха подписани с цел разширяване на способностите на Имиграционната и митническа служба (ICE) да арестува и задържа незаконни мигранти на територията на САЩ.
Федерални агенти извършиха „целенасочени“ арести по имиграционни въпроси в Чикаго в неделя, заяви говорител на ICE в изявление. Агентите бяха придружени от новоназначения „граничен цар“ Том Хоман, съобщиха американски служители на CBS News, партньорът на BBC в САЩ.
Хоман каза, че Конгресът трябва да увеличи финансирането за граничните усилия, което включва нуждата от 100 000 легла в центрове за задържане на мигранти.
В четвъртък Конгресът на САЩ прие Закона „Лейкън Райли“, който значително ще разшири правомощията на имиграционните власти да задържат мигранти.
Демократичната конгресменка Александрия Окасио-Кортес каза, че законопроектът представлява „фундаментално подкопаване на гражданските права“.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм