САЩ твърдят, че части на израелската армия са нарушили правата на човека

0
23
Газа, конфликт
Ивицата Газа. Снимка: Пиксабей

Държавният департамент на САЩ установи, че пет звена на израелската армия са отговорни за груби нарушения на човешките права при отделни инциденти, но казва, че те ще продължат да получават военна подкрепа от САЩ, пише „BBC“. Всички замесени инциденти са се случили извън Газа преди настоящата война.

Израел предприе коригиращи действия в четири единици, като даде „допълнителна информация“ за петата, уточнява отделът. Това означава, че всички части остават подходящи за военна помощ от САЩ.

Вашингтон е основният военен поддръжник на Израел, доставяйки му оръжия и отбранителни системи на стойност 3,8 милиарда долара (3 милиарда паунда) годишно. А съобщението е първото решение от този вид, за която и да е израелска част от правителството на САЩ.

Говорителят на Държавния департамент Ведант Пател заяви, че пет звена на силите за сигурност са извършили груби нарушения на човешките права. Той обясни:

„Четири от тези звена са отстранили ефективно тези нарушения, което очакваме партньорите да направят.“

И добави:

„За оставащото звено продължаваме да сме в консултации и ангажименти с правителството на Израел. Те предоставиха допълнителна информация, тъй като се отнася за това звено.“

Департаментът отрича твърденията, че се е отказал под политически натиск, като е продължил военната помощ на звеното, въпреки че не е в състояние да каже дали е имало някаква отговорност в случая. Пател обясни:

„Ангажираме се с тях в процес и ще вземем окончателно решение, когато става въпрос за това звено, когато процесът приключи.“

Смята се, че всички инциденти са се случили в окупирания Западен бряг и Йерусалим през последните години. Съгласно американския „Закон Лийхи“, спонсориран през 1997 г. от тогавашния сенатор Патрик Лийхи, констатацията, че чуждестранна военна част е извършила груби нарушения на правата на човека, означава, че тя може да бъде лишена от получаване на американска военна помощ.

Правителството на САЩ казва, че счита изтезанията, извънсъдебните убийства, насилственото изчезване и изнасилването като такива видове нарушения при прилагането на закона Лийхи. Дори когато има такава констатация, има изключение от съкращаване на военната помощ, ако държавният департамент е удовлетворен, че случаите са били разгледани и справедливостта е преследвана от участващото правителство. В него се казва, че Израел е направил това – така нареченото саниране – в четири от петте блока. Отделът обаче отказа да даде подробности за инцидентите, отстраняването, участващите звена или доказателства в подкрепа на това дали отстраняването е било ефективно.

Съобщава се, че САЩ са били на ръба да обявят, че ще намалят военната помощ за пети блок, но казват, че новата информация от Израел означава, че ще вземат решение по-късно. Широко смятано е, че замесената част е батальонът Netzah Yehuda, специална единица само от мъже, създадена през 1999 г., където служат ултраортодоксални евреи.

Израел разследва батальона за смъртта на 80-годишния палестински американец Омар Асад, който почина, след като беше вързан и със запушена уста от войници по време на обиск на село на Западния бряг през 2022 г. По това време САЩ призоваха за „задълбочено наказателно разследване и пълна отчетност.

Израелските отбранителни сили /IDF/ по-късно казаха, че съжаляват за смъртта на Асад и че един командир ще бъде „порицан“, а двама войници ще бъдат лишени от висши длъжности за две години – но няма да бъдат преследвани. Запитан за съобщенията, че единица на IDF ще бъде първата, която някога ще бъде изправена пред американското правителство в съответствие със закона Лийхи, държавният секретар Антъни Блинкен обяви на 19 април:

„Взех решения. Можете да очаквате да ги видите в следващите дни.“

Израелският премиер Бенямин Нетаняху обеща да отхвърли всякакви санкции срещу армията на страната, заявявайки, че „ще се бори с цялата си сила“, докато министърът на отбраната Йоав Галант и министърът на военния кабинет Бени Ганц разговаряха по телефона с Блинкен.

Притиснат от „BBC“ в понеделник относно това дали Държавният департамент е забавил или смекчил позицията си относно оттеглянето на военната помощ за пети блок, Пател подчерта, че служителите ще вземат решение, когато консултациите им с израелското правителство приключат.

Протестите продължават: Конкуриращи демонстранти от Газа се сблъскаха в кампус на Калифорнийския университет

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments