САЩ „ухажват“ Филипините, за да попречат на Китай

0
42
Джо Байдън
Джо Байдън. Снимка: President Joe Biden, Facebook

Америка се зае спешно да подобри отношенията си с бившата си колония Филипините, след като те се развалиха при управлението на бившия филипински президент Родриго Дутерте, предаде „Reuters“. Тя отдели специално внимание на новия лидер Фердинанд Маркос-младши и изпрати военно оборудване и ваксини там. Вашингтон се нуждае от Манила в своя лагер, тъй като напрежението с Китай в Индо-Тихоокеанския регион нараства.

Малко след като спечели президентския пост във Филипините през май миналата година, Фердинанд Маркос-младши, известен още като „Бонгбонг“, прие първото си поздравително обаждане от чуждестранен държавен глава – на линия беше президентът на САЩ Джо Байдън. Бързината, с която той е пожелал успех на новия президент, е зарадвала истински Маркос, споделят негови приближени.

Посолството на САЩ в Манила потвърди, че американският лидер е бил първият, който се е обадил. След това последваха две пътувания на Маркос до САЩ, осъществени в рамките на по-малко от година, както и посещения във Филипините от страна на високопоставени служители от администрацията на Байдън. Сред тях са вицепрезидентът Камала Харис, държавният секретар Антъни Блинкен и министърът на отбраната Лойд Остин.

Базираният в Манила политически анализатор Хулио Амадор III описа американското посещение като „безпрецедентна любовна бомбардировка“, целяща да възстанови стабилността на американско-филипинските отношения. Предшественикът на Маркос, пламенният популист Родриго Дутерте, беше открито враждебен към Съединените щати, като по време на шестгодишния си мандат дори се опита да сближи страната си с Китай.

Според политически и военни анализатори настоятелността на САЩ е неотложна, тъй като страната има нужда Манила да бъде твърдо на нейна страна поради факта, че напрежението с Китай в Азиатско-тихоокеанския регион нараства осезаемо. Филипините, южната съседка на Тайван, биха били незаменим пункт за американските военни сили, които биха могли да помогнат на Тайпе в случай на китайско нападение, твърдят анализаторите. Както е известно, управляващата китайска Комунистическа партия разглежда демократично управлявания Тайван като неотменима част от Китай и отказва да изключи използването на сила, за да постави острова под свой контрол.

Под ръководството на президента Си Дзинпин Пекин предявява претенции към все по-обширна част от Южнокитайско море и се стреми да превърне страната си в неоспорима военна сила в Източна Азия. Подобна промяна би имала косвени последици за влиянието на САЩ, регионалната сигурност и световната търговия. Понастоящем повече от една пета от световния морски транспорт преминава през Южнокитайско море. Тесните проливи около Филипините и Тайван са осеяни с подводни кабели за комуникация и са жизненоважни канали за патрулиращите в региона американски военноморски сили.

Надпреварата между Китай и САЩ в областта на модерните технологии, които могат да определят кой ще има военно и икономическо надмощие през този век, става все по-ожесточена. Въздушните и морските безпилотни летателни апарати, оръжията, управлявани от изкуствен интелект, и най-съвременните системи за наблюдение бързо променят облика на войната, която има отражение върху глобалния баланс на силите. За САЩ укрепването на съюзите в Азиатско-тихоокеанския регион също е от решаващо значение, за да държат доколкото могат Китай под контрол, а добрите отношения между Филипините и САЩ са ключови за този стремеж.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments