Кампанията, която се води с цел да се попречи на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп да се кандидатира отново за Белия дом, изтъквайки участието му в така наречения „бунт“, навлиза в нова фаза тази седмица, когато в два щата са планирани изслушвания по съдебни дела, които може да стигнат до Върховния съд на страната, предаде „Associated Press“.
Днес започва едноседмично изслушване по един от исковете за недопускане на Тръмп до изборите в Колорадо, а в четвъртък е насрочено представяне на устни аргументи пред Върховния съд на Минесота относно мотивите за забрана на бившия президент да участва в надпреварата на изборите в този щат.
Независимо дали съдиите ще оставят бившия лидер в избирателните списъци, или ще го отстранят, техните решения вероятно ще бъдат обжалвани незабавно, евентуално пред Върховния съд на САЩ. Най-висшата съдебна инстанция на страната никога не се е произнасяла по тази разпоредба от епохата на Гражданската война в 14-та поправка, която забранява на лица, положили, които са клетва да спазват конституцията, а след това са „участвали в бунт“ срещу нея, да заемат висши длъжности.
Тръмп определи съдебните дела като „намеса в изборите“. Адвокатите му твърдят, че клаузите в разпоредба на Конституцията, която не е използвана от 150 години, не са толкова прости и трябва да се разглеждат задълбочено. Защитата твърди още, че бившият президент никога не е „участвал в бунт“, а просто е упражнявал правото си на свободно слово, за да предупреди за изборните резултати, които не е смятал за легитимни. „Коментарите на Тръмп“ не се доближават до идеята за „подстрекателство“, да не говорим за „участие“ в бунт“, пишат адвокатите му в жалба по делото в Колорадо, като изтъкват примери за случаи, в които авторите на Трети раздел в Конгреса са отказали да го използват срещу хора, които само риторично са подкрепяли Конфедерацията.
В аргументите при изслушването в Колорадо може да се включат показания на свидетели на нападението от 6 януари или на други важни събития по време на усилията на Тръмп да отмени хода на изборите. Самоличността на свидетелите е скрита до момента, в който те се явят на разпит, което е част от усилията на съда да ограничи разгорещената реторика и заплахите, които разпалиха напрежение в наказателните процеси срещу Тръмп.
Очаква се юристите да се задълбочат в историята на съставянето на разпоредбата в 14-ата поправка и нейното използване между приемането ѝ през 1868 г., както и в Закона за амнистията през 1872 г. Правният прецедент по въпроса е оскъден – толкова, че експертите дори стигнаха до спор за значението на едно дело от 1869 г., написано от Салмон Чейс, който тогава е бил председател на Върховния съд на САЩ, но се е произнесъл само като апелативен съдия.