Съединените щати ще наложат санкции на над 500 цели в петък, отбелязвайки втората годишнина от нахлуването на Русия в Украйна. Това заяви заместник-министърът на финансите на САЩ Уоли Адейемо в интервю за „Ройтерс“ в четвъртък.
Действието, предприето в партньорство с други страни, ще бъде насочено към руския военно-промишлен комплекс и компании в трети страни, които улесняват достъпа на Русия до желани от нея стоки, потвърди Адейемо, докато Вашингтон се опитва да потърси отговорност от Русия за войната и смъртта на опозиционния лидер Алексей Навални.
„Утре ще пуснем стотици санкции тук, в Съединените щати, но е важно да се отдръпнем и да запомним, че не само Америка предприема тези действия“, каза Адейемо.
Пакетът ще бъде последната от хилядите санкции, насочени срещу Москва, обявени от Съединените щати и техните съюзници след инвазията на Русия в Украйна през 2022 г., която уби десетки хиляди и разруши градове. Новите наказания идват, докато САЩ и техните съюзници се стремят да продължат натиска върху Русия, въпреки съмненията дали Конгресът на САЩ ще одобри допълнителна помощ за сигурността на Киев.
Администрацията на президента Джо Байдън е изчерпала парите, одобрени преди това за Украйна, и искането за допълнителни средства отлежава в контролираната от републиканците Камара на представителите. Адейемо коментира:
„Санкциите и контролът върху износа са насочени към забавяне на Русия, което прави по-трудно за тях да водят избраната от тях война в Украйна. Но в крайна сметка, за да се ускори Украйна, за да им се даде възможност да се защитават, Конгресът трябва да действа, за да даде на Украйна ресурсите, от които се нуждае, и оръжията, от които се нуждаят.“
Експерти предупредиха, че санкциите не са достатъчни, за да спрат атаките на Москва.
„Това, което Конгресът прави, за да предостави допълнителна военна помощ на Украйна, ще има много, много по-голямо значение от всичко друго, което биха могли да направят на фронта на санкциите“, твърди Питър Харел, бивш служител на Съвета за национална сигурност.
През декември Министерството на финансите заяви, че руската икономика е била засегната от санкциите, като се е свила с 2,1% през 2022 г. Икономиката на Русия е с над 5% по-малка, отколкото се прогнозираше преди, каза Рейчъл Лингаас, главен икономист по санкциите, на уебсайта на Министерството на финансите, отваря нов раздел. И все пак икономиката на Русия се представи над очакванията, като през януари Международният валутен фонд прогнозира, отваря нов раздел 2,6% ръст на БВП за 2024 г. – 1,5 процентни пункта надграждане спрямо оценката от октомври – след стабилен растеж от 3,0% през 2023 г.
Говорителят на МВФ Джули Козак обаче изтъкна в четвъртък, че е „ясно, че Русия сега е във военна икономика“, като военните разходи стимулират производството на оръжия, държавните социални трансфери подкрепят потреблението и инфлацията, която се покачва, въпреки спада на други места.