САЩ ще създаде временно пристанище на брега на Газа за доставка на помощ

0
33
Джо Байдън
Джо Байдън. Снимка: Facebook

Американската армия ще построи пристанище в Газа, за да доставя повече хуманитарна помощ на територията по море, обяви президентът Джо Байдън. Според президентската администрация временното пристанище ще увеличи количеството на хуманитарната помощ за палестинците със „стотици допълнителни камиони“. Държавният глава уточни, че инициативата няма да включва американски войски на място в Газа, предава „BBC“.

ООН предупреждава, че 1/4 от населението е на ръба на глада. Президентът направи официалното съобщение по време на речта си за състоянието на Съюза снощи.

Той каза, че пристанището, което ще бъде построено от американската армия, ще включва временен кей за транспортиране на доставки от кораби в морето до брега. Не е ясно кой ще построи пътеката или ще осигури помощта на сушата, което означава, че решаващи въпроси за това дали операцията може да успее остават без отговор.

Създаването на пристанището ще отнеме „няколко седмици“, твърдят американските власти. По думите им ще може да приема големи кораби, превозващи храна, вода, лекарства и временни убежища. Първоначалните пратки ще пристигнат през Кипър, където ще се проведат израелски проверки за сигурност.

„Временният кей ще даде възможност за огромно увеличаване на количеството хуманитарна помощ, която влиза в Газа всеки ден“, каза президентът Байдън и добави, че Израел трябва да „изпълни своята част“, ​​като позволи на повече помощ да влезе на територията и да „гарантира, че хуманитарните работници няма да бъдат хванати в кръстосания огън“.

„Хуманитарната помощ не може да бъде второстепенно съображение или разменна монета“, категоричен е той.

Израелската армия започна въздушна и наземна кампания в Газа след атаките на „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври 2023 г., при които бяха убити около 1200 души, а други 253 бяха взети за заложници. Повече от 30 800 души са били убити в Газа оттогава, съобщи управляваното от „Хамас“ здравно министерство на територията.

Конфликтът създаде нарастваща хуманитарна криза. Тази седмица Световната здравна организация /СЗО/ предупреди, че децата умират от глад в Северна Газа, където около 300 000 палестинци живеят с малко храна или мръсна вода.

Газа няма дълбоководно пристанище и затова САЩ седмици наред търсят начини да доставят спешно кораби с помощ, докато администрацията публично засили натиска си и все повече демонстрира публично нетърпението си към Израел заради отчайващата ситуация на място. Американски служители заявиха за „CBS“, че има планове кеят да бъде инсталиран от армейска част, наречена 7-ма транспортна бригада, базирана във Форт Стори, Вирджиния. Бригадата е за бързо реагиране, но военните кораби все още не са напуснали САЩ, твърдят служителите.

Вицеадмирал Кевин Донеган, който е бил бивш командир на Пети флот на ВМС на САЩ – най-високопоставеният военноморски командир на САЩ в Близкия изток – каза за „BBC Radio 4“, че планът за пристанището е „абсолютно изпълним“. Въпреки това той добави, че предоставянето на помощ по суша все още е най-ефективният начин, от гледна точка на възможността да се вкарат възможно най-много стоки.

Вицеадмирал Донеган също предупреди, че наличието на „сигурност и добра дистрибуторска мрежа“ ще бъде от решаващо значение за безопасното доставяне на помощта от пристанището, споменавайки повече от 100 души, които бяха убити, опитвайки се да стигнат до конвой с помощ миналата седмица, на фона на нарастващото отчаяние. Палестинците казаха, че повечето са били застреляни от израелските войски. Израелските военни, които наблюдаваха частните доставки на помощ, казаха, че повечето са били убити в блъсканица.

Хуманитарни камиони навлизат в южната част на Газа през контролирания от Египет ГКПП „Рафа“ и контролирания от Израел Керем Шалом. Но северът, който беше фокусът на първата фаза на израелската сухопътна офанзива, беше до голяма степен отрязан от помощ през последните месеци.

На 20 февруари Световната продоволствена програма /WFP/ заяви, че преустановява доставките на храна за Северна Газа, тъй като нейните конвои за първа помощ за три седмици са претърпели „пълен хаос и насилие поради колапса на гражданския ред“, включително насилствени грабежи.

САЩ и други нации са прибягнали до изпращане на помощ по въздух – но хуманитарните организации посочват, че този метод е последна мярка и не може да отговори на нарастващата нужда. Независим експерт на ООН в четвъртък обвини Израел, че организира „кампания на глад срещу палестинския народ в Газа“.

„Картините на глада в Газа са непоносими и вие не правите нищо“, заяви Майкъл Фахри, специален докладчик на ООН за правото на храна, в реч пред Съвета на ООН по правата на човека.

Йела Цитрин, правен съветник в израелската мисия към ООН, добави, че „Израел напълно отхвърля обвиненията, че използва глада като средство за война“.

По време на обръщението си за състоянието на Съюза президентът Байдън каза също, че „работи непрекъснато“ за постигане на незабавно шестседмично прекратяване на огъня – споразумение, което според него ще „прибере заложниците у дома и ще облекчи непоносимата хуманитарна криза и ще изгради към нещо повече издръжлив“.

Въпреки това делегация на „Хамас“ напусна преговорите в Кайро без сделка за прекратяване на огъня в Газа, но въоръжената група казва, че непреките преговори с Израел не са приключили.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments