Сателитни снимки предизвикват опасения относно струпването на руска армия близо до Украйна

0
36
Военни, армия.
Снимка: Пиксабей

Напрежението в Украйна отново се покачва, пише „CNN“. Съобщенията, че руснаците преместват военна техника на около 250 километра от границата, повдигнаха вежди във Вашингтон. Украинските сили са разположили бойни дронове по бойните линии, които ги разделят от проруските сепаратисти в региона на Донбас. Предните линии на конфликта – противопоставяне, простиращо се на стотици мили от Северна Украйна до Азовско море – почти не се помръднаха за пет години.

В понеделник говорителят на Министерството на отбраната на САЩ адмирал Джон Кърби каза, че Пентагонът е запознат с публичните съобщения за необичайна руска военна дейност близо до Украйна“.

Сателитни изображения показват руски хардуер – включително самоходни оръдия, бойни танкове и бойни машини на пехотата – в движение на полигон на около 186 мили (300 км) от границата. Украинското министерство на отбраната обаче заяви в понеделник, че не е регистрирало „допълнително прехвърляне на руски части, оръжия и военна техника до държавната граница на Украйна“.

Във вторник Министерството на отбраната съобщи, че приблизително 90 000 руски войници са разположени близо до границата и във временно окупираните територии, както и в Черно море.

Министерството на отбраната на Украйна добави, че Русия е установила практика на прехвърляне и натрупване на военни части с цел поддържане на напрежение в региона и политически натиск върху съседните страни. Кърби каза, че САЩ наблюдават внимателно:

„Не мога да говоря за руските намерения, но със сигурност наблюдаваме региона отблизо, както винаги правим. Всякакви ескалационни или агресивни действия биха били от голямо безпокойство за Съединените щати.

Във вторник говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза пред репортери:

„Преместването на нашата военна техника или армейски части през територията на Руската федерация е изключително наша работа.

„Русия никога не е заплашвала никого, не заплашва и не представлява опасност за никого“, настоя той.

Наблюдатели твърдят, че действията на Русия си струва да се следят отблизо. Майкъл Кофман, сътрудник в Центъра Уилсън, който изследва руските военни, коментира така:

„В момента ситуацията е в своето развитие. Не е „нищо не се случва“ и това не означава, че утре ще има офанзива.“

Съмнения за провокация

Били сме тук и преди – няколко пъти – откакто сепаратистите, с руска подкрепа, влязоха в Източна Украйна през 2014 г. Повишеното напрежение в миналото е изчезнало. Руски части се събраха близо до границата миналата пролет, задействайки алармени камбани в западните столици – но в крайна сметка се върнаха в базата.

Надеждите, че замразеният конфликт може да бъде успокоен чрез преговори, спонсорирани от европейските правителства и САЩ обаче, са загинали.

Русия реагира бързо на използването от Украйна на бойни дронове турско производство за първи път в конфликта. Един от тези дронове удари позиция на сепаратистки миналата седмица. В понеделник пред руската държавна телевизия външният министър Сергей Лавров каза следното:

„Наблюдаваме опити за извършване на провокации, предизвикване на някаква реакция от милицията и въвличане на Русия в някакъв вид бойни действия.

Популярният руски телевизионен водещ Владимир Соловьев отиде по-далеч, като каза, че Украйна провокира държаните от сепаратистите с да предприемат „ответни мерки, което означава голяма война. И още:

При тези обстоятелства Москва ще бъде изправена пред сериозен избор.

Руската реторика към Украйна се втвърди през последните месеци. И президентът Владимир Путин, и неговият предшественик Дмитрий Медведев са написали есета, описващи Украйна като васал на Запада – дори стигат дотам, че предполагат, че не е истинска страна.

В дълга статия през юли Путин каза, че „формирането на етнически чиста украинска държава, агресивна към Русия, е сравнима по своите последици с използването на оръжия за масово унищожение срещу нас“. Той пише:

„Истинският суверенитет на Украйна е възможен само в партньорство с Русия.

Завъртане от изток на запад

Стратегията на Москва е насочена към възпиране на флирта на Украйна заради по-тесните връзки с НАТО и Европейския съюз – въртеливо движение от изток на запад, което би предизвикало исторически опасения на Русия от обкръжение. Тези страхове се задълбочиха, когато бившите съветски балтийски държави се присъединиха към НАТО, заедно с няколко бивши членки на Варшавския договор, като Румъния и Полша.

Само миналия месец министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин повтори подкрепата на САЩ за „преориентацията“ на Украйна, обещавайки „продължаваща подкрепата на САЩ за суверенитета, териториалната цялост и евроатлантическите стремежи на Украйна“.

Присъединяването на Украйна към НАТО би било „изключително опасен ход, който би предизвикал ответни мерки от Русия, отвърна руският заместник-министър на външните работи Андрей Руденко.

Говорейки пред журналисти във вторник, Песков осъди това, което той каза, че са „агресивни експанзионистични тенденции, особено от страна на НАТО и други страни“, добавяйки, че „Русия винаги е вземала мерки за гарантиране на своята сигурност и ще продължи да прави това“.

САЩ, които вече доставят противотанкови ракети Javelin на Украйна, също обещаха да подкрепят украинските сили чрез помощ за сигурност, включително усилия за повишаване на морския капацитет на страната. Американски военни кораби редовно патрулират в Черно море – за голям гняв на Русия.

Последното оръжие на Русия в конфликта не е камуфлажно. Вместо това идва през тръбопровод. Газопроводът Северен поток 2 (NS2), свързващ Русия с Германия, е близо до завършване и това тревожи Украйна – която е била транзитен маршрут за руски газ през обширната си мрежа от тръбопроводи.

„Путин казва на всички в лицето: „Вие позволявате NS2 да започне да функционира или няма да получавате повече газ“, според Юрий Витренко, главен изпълнителен директор на украинския Нафтогаз. Витренко каза пред Financial Times:

„Ако няма да има физически транзит през Украйна, това увеличава шансовете за пълномащабна война между Русия и Украйна.

Белият дом заяви през уикенда, че президентът на САЩ Джо Байдън е разговарял с германския канцлер Ангела Меркел за усилията „да се гарантира, че Русия не може да манипулира потоците от природен газ за вредни политически цели“.

Засега няма признаци, че целият враждебен език се превръща в по-високо ниво на враждебни действия по това, което е известно като „линия на съприкосновение“, но руските изчисления никога не са лесни за преценка.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments