Властите в Иран съобщиха, че от Саудитска Арабия са поканили президента им Ебраим Раиси на официално посещение. Поканата идва след около седмица, откакто страните се съгласиха да възстановят дипломатическите си отношения. Твърди се, че тя е била отправена в писмо от крал Салман, но все още не е потвърдена от саудитците.
Най-новата история на Близкия изток е доминирана от враждебност между двете нации. Китай посредничи за размразяването на отношенията, а това може да промени геополитиката на региона, отбелязват от „BBC“.
Иранският външен министър Хосейн Амир-Абдолахиан коментира пред репортери, че двете страни са се съгласили да проведат среща на ниво външен министър и че са били предложени три възможни места. Той не разкри кои са те, нито кога ще се състои срещата.
Редакторът за Близкия изток на „BBC“ Себастиан Ъшър отбеляза, че неотдавнашното подобрение на двустранните отношения, което е дошло неочаквано след дни на разговори с посредничеството на Китай, изглежда натрупва сериозна инерция. По думите му лидерите и в двете страни са обявили, че ще отворят отново посолствата си в рамките на 2 месеца и ще възстановят търговските отношения и тези, свързани със сигурността.
Това развитие е предпазливо приветствано от мнозина, включително САЩ и ООН, след като предишните опити за помирение бяха неуспешни. Саудитска Арабия прекъсна връзките през януари 2016 г., след като демонстранти нахлуха в посолството й в Техеран. Това се случи, след като Рияд екзекутира видния шиитски мюсюлмански духовник шейх Нимр ал-Нимр, който беше осъден за престъпления, свързани с тероризъм.
Оттогава насам напрежението между ръководените от сунити и шиити съседски държави често е високо, като всяка смята другата за заплашителна сила, стремяща се към регионално господство. Държавите са били на противоположни страни в няколко регионални конфликта, включително гражданските войни в Сирия и Йемен.
Министър Амир-Абдолахиан каза също, че Иран се надява да бъдат направени стъпки за подобряване на връзките с Бахрейн, близък саудитски съюзник, който последва Рияд в прекъсването на дипломатическите връзки с Техеран през 2016 г.
„Надяваме се, че някои пречки между Иран и Бахрейн ще бъдат премахнати и ще предприемем основни стъпки за повторно отваряне на посолствата“, добави той.
Бахрейн не е отговорил на коментарите, но по-рано приветства иранско-саудитското споразумение за възстановяване на дипломатическите връзки.
Иран също така изрази готовност да възобнови или подобри отношенията си с други регионални арабски съперници, включително Йордания и Обединените арабски емирства.