Саудитският лидер Мохамед бин Салман получи имунитет от САЩ срещу убийството на Хашоги

0
56
Саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман
Принц Мохамед бин Салман. Снимка: Wikimedia Commons

САЩ решиха, че де факто лидерът на Саудитска Арабия – престолонаследникът принц Мохамед бин Салман – се сдобива с имунитет срещу дело, заведено от годеницата на убития журналист Джамал Кашоги, предава „BBC“.

Кашоги, виден саудитски критик, беше убит в саудитското консулство в Истанбул през октомври 2018 г. Американското разузнаване коментира, че вярва, че принц Мохамед е поръчал убийството. Но в съдебните документи Държавният департамент на САЩ заяви, че той има имунитет поради новата си роля като саудитски министър-председател.

От своя страна бившата годеница на Кашоги Хатидже Дженгиз написа в Twitter, че „Джамал отново умря днес“ с това решение. Тя, заедно с правозащитната група „Демокрация за арабския свят сега“ (Dawn), основана от самия Джамал Кашоги – търсеха неуточнени щети в САЩ от престолонаследника за убийството на годеника ѝ.

Жалбата обвинява саудитския лидер и неговите служители, че са „отвлекли, вързали, дрогирали и измъчвали и убили живеещия в САЩ журналист и защитник на демокрацията Джамал Кашоги“.

Генералният секретар на Амнести Интернешънъл, Агнес Каламар направи следния коментар:

„Днес това е имунитетът. Всичко това води до безнаказаност.“

Принц Мохамед беше обявен за престолонаследник от баща си крал Салман бин Абдулазиз Ал Сауд през 2017 г. След това 37-годишният получи ролята на министър-председател през септември тази година. Той отрича, каквато и да е роля в убийството на Хашоги.

Юристи от Министерството на правосъдието подчертаха, че като „действащ глава на чуждо правителство“, престолонаследникът „се ползва с имунитет на държавен глава от юрисдикцията на американските съдилища в резултат на тази длъжност“. Юристи от Министерството на правосъдието изтъкнаха:

„Доктрината за имунитета на държавния глава е добре установена в обичайното международно право.“

Администрацията на американския президент Байдън обаче искаше да подчертае, че решението не е определяне на невинност.

„Това е правно решение, направено от Държавния департамент съгласно дългогодишни и добре установени принципи на обичайното международно право“, твърди в писмено изявление говорител на Съвета за национална сигурност на Белия дом.

— Няма нищо общо със съществото на делото.

Саудитска Арабия каза, че бившият журналист на „Вашингтон пост“ е бил убит при „измамна операция“ от екип от агенти, изпратени да го убедят да се върне в кралството.

Американски служители обаче казаха, че ЦРУ е стигнало до заключението, „със средна до висока степен на сигурност“, че MBS – както е известен принцът – е съучастник.

Убийството предизвика световен шум и навреди на имиджа на принц Мохамед и неговата страна. Това също доведе до голям спад в отношенията между САЩ и Саудитска Арабия, като Байдън се зарече да превърне Саудитска Арабия в „парий“, докато водеше кампания за президент през 2019 г.

Байдън отказа да разговаря с Мохамед бин Салман, когато за първи път стана президент. Но през лятото президентът американският президент заяви, че иска да „преориентира“ отношенията преди посещението си в Саудитска Арабия през юли.

Посещението му – на което той беше изобразен как удря с юмрук престолонаследника – беше критикувано като утвърждаване на саудитското правителство след убийството на Кашоги.

Сара Лия Уитсън, изпълнителен директор на Dawn, написа в Twitter, че е „извън ирония, че президентът Байдън еднолично е уверил, че MBS може да избяга от отговорност, когато именно президентът Байдън обеща на американския народ, че ще направи всичко, за да го подведе под отговорност“.

Решението от четвъртък даде на саудитския лидер „лиценз за убийство“, смята синът на бившия саудитски служител по сигурността в изгнание Саад ал-Джабри, който обвини принц Мохамед, че е набелязал семейството му и че е изпратил ударен отряд в Канада, за да го убие.

„След като наруши обещанието си да накаже MBS за убийството на Khashoggi, администрацията на Байдън не само предпази MBS от отговорност в американските съдилища, но го направи по-опасен от всякога с разрешение да убива още клеветници без последствия“, твърди Халид ал Джабри в цитати, цитирани от „Агенция Франс Прес“.

Агнес Каламард от Amnesty написа в Twitter:

„Това е дълбоко предателство. Още едно. Първо пренебрегнато от президента Тръмп. След това ударът с юмрук на президента Байдън… Във всички моменти те имаха други избори.“

А Нихад Авад, национален изпълнителен директор на Съвета за американо-ислямски отношения, смята, че администрацията на Байдън е „продала кръвта на Джамал Кашоги за саудитски петрол“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments