Заместник-министърът на външните работи Ирена Димитрова участва в редовното заседание на Съвет „Общи въпроси“ на ЕС, съобщиха от МВнР. Съветът подготви предстоящото заседание на Европейския съвет, обменяйки мнения по прехода към климатична неутралност, Европейското изборно законодателство и Европейския семестър 2023 г.
Дневният ред на Европейския съвет на 29-30 юни 2023 г. ще включва темите Украйна, икономика, сигурност и отбрана, миграция, Китай, външни отношения. В рамките на подготовката на тази среща европейските министри изразиха силна подкрепа за Украйна, включително във военен и финансов аспект. Заместник-министър Димитрова информира, че българското правителство е приело нов пакет военна помощ за Украйна в съответствие с украинските искания и наличните ресурси.
Други акценти от дискусията бяха свързани с подвеждането под отговорност за международни престъпления в Украйна, европейската интеграция на страната и санкционната политика на ЕС спрямо Русия. България даде висока оценка на устното междинно докладване на ЕК по напредъка на Украйна, Молдова и Грузия в процеса на реформи.
Важен за България въпрос от дневния ред на Европейския съвет е темата миграция.
„Присъединяването на ЕС към Шенгенското пространство в рамките на настоящата година е първостепенен приоритет за новото българско правителство“, подчерта българският зам.-министър. „България работи активно по прилагането на пилотния проект по българо-турската граница в изпълнение на своите ангажименти за опазване на външните граници на ЕС“, добави тя.
По инициатива на Полша, министрите проведоха кратка дискусия по прехода към климатична неутралност. Българският заместник-министър призова да се отчитат различните изходни позиции на държавите членки, както и важното значение на ядрената енергетика.
Съветът обсъди предложенията за промени в Европейското изборно законодателство, свързани с предстоящите през 2024 г. избори за Европейски парламент. Държавите членки представиха позициите си по необходимостта от преразпределение на местата в парламента и евентуалното въвеждане на транснационални листи. Българската позиция се основава на сега съществуващата и приета през 2018 г. уредба на изборния процес, която запазва баланса между по-големи и по-малки държави членки и осигурява необходимото представителство на гражданите в Европейския парламент.
Министрите одобриха специфичните препоръки за държавите членки в рамките на Европейския семестър за 2023 г., с оглед приемането им от Европейския съвет на 29-30 юни 2023 г.
Специален гост в работата на Съвета беше министърът на външните работи на Република Молдова Николае Попеску. Той представи накратко напредъка на Молдова по препоръките на ЕК, свързани с европейската интеграция на страната. Държавите членки приветстваха постигнатото от Молдова и насърчиха допълнителни усилия в процеса на реформи.
България изрази солидарност с Молдова, предвид ситуацията на сигурност и хибридните заплахи, на които е подложена. Приветства усилията на молдовското правителство за пълноценни реформи и повишаване на устойчивостта, и заяви готовност за споделяне на опит и експертиза за процеса на реформи.