Съветници от Бургас предлагат продадени общински жилища да не могат да се препродават три години след тяхното придобиване. Освен това те искат още средствата от тези сделки да постъпват във фонд „Жилища“ и да се разходват само за финансиране на изграждането на нови общински жилища.
Христо Панайотов и Стоян Коларов от БСП са посочили в своята докладна записка, че към 13 ноември 2020 година чакащите за общински жилища са 449 души. В същото време през последните пет години Община Бургас е придобила само девет нови апартамента и очаква още 24 и 14 паркоместа. За същия този период от пет години са били продадени толкова общински жилища, че са взети за тях 4,55 милиона лева.
Съветниците от Бургас напомнят, че предназначението на тези апартаменти е настаняване под наем на граждани с установени жилищни нужди, както и жилища за замяна, продажба и обезщетяване на бивши собственици, чиито имоти са отчуждени за общински нужди. Има и ведомствени жилища и резервни такива.
Поради ограничения брой апартаменти, с които разполага Община Бургас, се предлага средствата да постъпват във фонд „Жилища“ и да бъдат разходвани за изграждането на нови жилища. Според вносителите тази идея напълно кореспондира със Закона за публичните финанси.
Не на това мнение са обаче от общинската администрация. Оттам считат, че и двете предложения на вносителите от БСП са незаконосъобразни. По време на проведеното днес заседание на Комисията по икономика и инвестиционни политики беше обяснено, че не може да се налагат ограничения за препродажбата на закупените общински жилища в някакъв срок. Това противоречало на принципите на собственост, владение и разпореждане.
Председателят на икономическата комисия Константин Бачийски обаче подчерта, че и при друго разпореждане с общинско имущество се налагат ограничения и той дори се обяви срокът да бъде увеличен на пет години, като стана ясно, че направи официално такова предложение по време на заседанието на Комисията по правни въпроси утре.
„Добре е да намерим форма, в която да прекратим някои порочни практики, които има с общинските жилища“, подчерта той.
Георги Маринчев от ГЕРБ също призна, че в годините е имало случаи на съмнения за нарушения:
„Абсолютно съм съгласен, че през годините е имало случаи, които хвърлят сянка и трябва да намерим рамка, но не и незаконосъобразна.“
В крайна сметка докладната записка беше отхвърлена с три гласа „за“ и три – „въздържал се“. Предстои утре Комисията по правни въпроси да се произнесе дали тя е законосъобразна, или не.