Без дебат общинските съветници в Бургас приеха Стратегия за устойчива енергия и климат и План за действие в периода 2021-2030 година. В гласуването участваха 46-ма членове на местния парламент. Всички подкрепиха стратегията, предложена от зам.-кмета Весна Балтина.
В докладната записка е обяснено, че Бургас е подписал инициативата Конвента на кметовете на 10 февруари 2019 година. Година по-късно се е присъединила към Глобалния конвент на кметовете за климат и енергия.
„Предвид ангажиментите, които Община Бургас е поела към инициативата и в рамките на проект № МР 023 „Разработване на Стратегия за адаптация към изменение на климата за територията на Община Бургас и План за действие 2021-2030“, финансиран от Национален Доверителен ЕкоФонд /НДЕФ/ по Програма „Микропроекти за климата“ е разработена „Стратегия за устойчива енергия и климат и План за действие 2021-2030“ /СУЕК/. Документът е изготвен в съответствие, както с изискванията на Глобалния конвент на кметовете за климат и енергия, така и с действащите стратегически документи на Община Бургас в областта на опазване на околната среда, енергията, енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници“, е обяснено още в докладната записка на зам.-кмета Весна Балтина.
Стратегическият документ обхваща периода от 2005 г. до момента, като същевременно прави проекции за енергийното и климатично развитие на община Бургас до 2030 г. Първата част на документа обхваща кратко-, средно- и дългосрочно планиране на устойчивото енергийно развитие на общината и намаляване на парниковите емисии с оглед на мерките и дейностите за борба с климатичните промени.
Във втората част се съдържа преглед на климатичните промени в региона и представя конкретни данни за климатичните и метеорологичните явление през последните 20 години, записани от станциите за мониторинг в община Бургас. На база на анализа за климатичните опасности са направени оценки и уязвимостта по сектори и уязвимостта на населението; направена е оценка на адаптационния капацитет и са предложени индикатори за мониторинг на въздействието по сектори; изведени основни изводи от анализа и оценката на очакваните климатични промени в района на Бургас; предложени са приоритети за смекчаване и адаптация, както и съответните им мерки, индикатори и финансови механизми.
Енергийните цели, дефинирани в стратегията: Намаляване на емисиите на CO2 – 40% до 2030 г.; Намаляване на потреблението на енергия – 32.5% до 2030 г.; Дял на ВЕИ в енергийният микс – 32% до 2030 г.
В стратегията са дефинирани следните климатични цели: Повишаване устойчивостта на общинската територия към измененото на климата; Адаптиране и приобщаване на урбанизираната територия и околната среда към изменените на климата; Изграждане на институционален капацитет и повишаване осведомеността на местните общности относно адаптирането към изменението на климата.