Съвременната диагностика и лечението на ретинопатията при недоносените деца намаляват риска от инвалидизация и слепота

0
34
Форум
Форум. Снимка: Пресцентър

Последните новости в диагностиката, лечението, дългосрочното проследяване и предотвратяването на очните усложнения дискутираха над 150 лекари от България и Европа в рамките на форума „Ретинопатия на недоносеността – за бъдещето на нашите недоносени деца“. Събитието беше организирано от Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика и протича под патронажа на президента на Република България г-н Румен Радев.

С поздравителен адрес държавният глава приветства провеждането на събитието, посветено на една от най-актуалните области в офталмо-педиатрията.

„Реализирането на този значим форум доказва стремежа към споделяне на знания и опит, което спомага за иновативни решения и нови хоризонти на развитие на медицинската наука. Уверен съм, че изводите от дискусиите ще допринесат за следването на най-високите стандарти в областта на детската офталмология“, пише още в адреса от Президентството.

Един от факторите за подобряване на грижата и намаляване на случаите с тежко зрително увреждане и слепота е безценната помощ на благотворителната инициатива под патронажа на Президента – „Българската Коледа“, изтъкна председателят на Българското дружество по дeтска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика проф. д-р Александър Оскар. Той подчерта, че в страната беше осигурена апаратура за диагностика, лечение и проследяване, която значително повиши както възможностите на лекарите, така и медицинската грижа, която се предоставя на най-малки пациенти.

„Ретинопатията на недоносените деца е един изключително сериозен проблем, който вие упорито се стараете да решите и съм щастлив, че тя вече не е водеща причина за зрителна инвалидизация в тази възраст именно благодарение на усилията на българските неонатолози и офталмолози“, подчертава в своя поздравителен адрес към организаторите и участниците председателят на парламентарната здравна комисия доц. Антон Тонев.

„Вашето посвещение на съвременното лечение на ретинопатията е пример какво могат да постигнат лекарите, когато каузата им е толкова значима, а познанията широки и се надграждат непрекъснато, когато в безсънната им битка за зрението на децата няма непостижими цели, граници и невъзможни пътища“, пише още в адреса от Народното събрание.

„Който дава зрение, дава живот. Всеки решен здравословен проблем е голям успех – за детето, за родителите му, за обществото. Но проглеждането е като да дариш нов живот. Иновациите и технологиите днес правят чудеса, но те са невъзможни без добрите лекари.“

Тези думи към форума отправи кметът на София г-жа Йорданка Фандъкова. Столична община е официален партньор на събитието, както и Българският лекарски съюз.

Председателят на съсловната организация на лекарите д-р Иван Маджаров изтъкна, че медицината е наука, в която постиженията са колективни и напредъкът по отношение на ретинопатията на недоносеността е ярък пример за това.

„Истината е, че ако няма колаборация между неонатолози, детски офталмолози, педиатри, анестезиолози и др. навременната диагностика и лечението на това социалнозначимо заболяване няма да бъде успешна“, заяви д-р Маджаров.

Към думите му се присъедини и проф. Ива Петкова, председател на Българското дружество по ретинология, с което специалистите по детска офталмология си сътрудничат тясно.

Проф. Оскар благодари на официалните гости и участниците във форума, като обясни, че благодарение на технологичния прогрес и напредъка в медицината вече успешно лекуват децата, родени преждевременно.

„През последните 20 години с общите усилия на неонатолозите и офталмолозите успяваме да се преборим преждевременно родените деца да нямат сериозни усложнения и увреждания на зрението“, заяви председателят на БДДНО.

Проф. Александър Оскар
Проф. Александър Оскар. Снимка: Пресцентър

Ретинопатията на недоносеността е водеща причина за тежко зрително увреждане и слепота при децата не само в България, но и по света. Към момента специалистите успяват да осигурят на най-малките пациенти високо ниво на медицинска помощ с надеждата тази тенденция да се запази, но целта им е в бъдеще все по-малко деца да губят зрението си в резултат на ретинопатията на недоносеността.

Конгресът разглежда основните акценти на темата в 360-градусова рамка и е разделен на тематични панели: Ретинопатия на недоносеността през погледа на неонатолога, епидемиология, патогенеза, скрининг и терапевтични възможности.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments