Съвременни митове: Четенето на слаба светлина уврежда зрението

Изследванията показват, че това може да доведе до временно напрежение, но не и до трайно увреждане на очите

0
53
Четене на книга на приглушена светлина
Четене на слаба светлина. Снимка: Freepik.com

Живеем в епоха на дезинформация, в която интернет може да се окаже както верен помощник, така и да ни заблуди с недостоверна и непроверена информация. Така се раждат редица съвременни митове, в които много хора не само вярват, но и им позволяват да управляват живота им

Искра.бг стартира поредица с разбулването на най-разпространените митове, като се позовава на научни данни и проверена информация.

От малки сме чували предупрежденията на родителите ни: „Не четете на слаба светлина, ще си увредите очите!“ Но дали наистина този популярен съвет се основава на научни факти или е поредният мит, останал от миналото? В тази статия ще разгледаме съвременните научни изследвания, които разглеждат влиянието на четенето при слаба светлина върху зрението.

Проучвания и митове

През годините редица проучвания са се опитвали да определят дали четенето на слаба светлина може да причини трайно увреждане на зрението. Много от тези изследвания стигат до едно и също заключение: макар да е възможно напрежение в очите, трайни увреждания не се наблюдават.

Едно от най-цитираните изследвания е проведено от Американската академия по офталмология. Те установяват, че четенето на слаба светлина не причинява постоянни вреди на зрението. Според тях, това може да доведе до временно напрежение в очите, наречено астенопия, което включва симптоми като главоболие, умора и затруднено фокусиране, но няма доказателства, че това води до дълготрайни увреждания на очите .

Механизми на напрежението в очите

Когато четем при недостатъчна светлина, очите ни се напрягат повече, за да фокусират текста. Това се дължи на факта, че зениците се разширяват, за да пропуснат повече светлина, което прави фокусирането по-трудно. В резултат на това мускулите в очите работят по-усилено, което може да доведе до временен дискомфорт. Въпреки това, това напрежение изчезва, когато очите се отпуснат, и няма доказателства, че то води до трайни зрителни проблеми.

Примери от реалния живот

Интересно е, че много хора, включително професионалисти, които прекарват дълго време пред компютъра или четат при различни условия на осветление, не съобщават за сериозни зрителни проблеми, свързани с тези дейности. Например, много програмисти и писатели, които често работят в условия на слаба светлина, не изпитват дълготрайни проблеми със зрението, въпреки че често се оплакват от умора на очите.

Едно изследване, публикувано в списанието „Ophthalmic and Physiological Optics“, разглежда група хора, които четат при различни нива на осветление. Проучването не открива значителни разлики в зрителната острота между тези, които четат при слаба светлина, и тези, които четат при добро осветление. Вместо това, изследователите подчертават, че адаптацията на осветлението към личните предпочитания е по-важна за комфорта, отколкото за предотвратяването на зрителни увреждания .

Докато предишните поколения може би са вярвали, че четенето на слаба светлина е вредно, днес науката ни показва, че това е по-скоро мит, отколкото реална заплаха за здравето на очите ни. С други думи, следващия път, когато ви се наложи да прочетете нещо на приглушена светлина, можете да го направите спокойно, знаейки, че не рискувате зрението си.

Съвременни митове: Комарите хапят само хора със „сладка“ кръв

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments