Съвременни митове: Комарите хапят само хора със „сладка“ кръв

Науката опровергава тогава твърдение и посочва истинската причина, поради която комарите предпочитат определени хора пред други

1
204
Комар смуче кръв от младо момиче
Илюстративна снимка

Живеем в епоха на дезинформация, в която интернет може да се окаже както верен помощник, така и да ни заблуди с недостоверна и непроверена информация. Така се раждат редица съвременни митове, в които много хора не само вярват, но и им позволяват да управляват живота им

Искра.бг стартира поредица с разбулването на най-разпространените митове, като се позовава на научни данни и проверена информация.

В топлите летни вечери, когато комарите са най-активни, често може да се чуе фразата: „Те ме хапят, защото имам сладка кръв.“ Този мит, широко разпространен по целия свят, предполага, че комарите имат предпочитание към хората с „по-сладка“ кръв. Но доколко това твърдение отговаря на истината?

Произходът на мита

Този мит вероятно произхожда от наблюденията на хората, че някои индивиди изглежда са „по-привлекателни“ за комарите от други. В продължение на поколения, това е довело до вярването, че комарите предпочитат определен тип кръв – по-сладка или с по-високо съдържание на захар. В действителност, обаче, не съществува научна основа, която да подкрепя тази идея.

Какво всъщност привлича комарите?

Комарите не са привлечени от „сладостта“ на кръвта, а от други фактори. Най-важните от тях са:

Въглероден диоксид: Един от основните фактори, които привличат комарите, е въглеродният диоксид, който всеки човек издишва. Комарите могат да усетят присъствието на въглероден диоксид от разстояние до 50 метра, и това ги насочва към потенциалната им „жертва“.

Телесна топлина: Комарите се ориентират към източниците на топлина, като предпочитат хора с по-висока телесна температура. Това обяснява защо комарите често нападат след физическа активност или в горещо време.

Мирис на кожата: Химичните съставки на кожата, включително млечната киселина и амоняка, също играят роля в привличането на комарите. Различните хора отделят различни количества от тези вещества, което може да обясни защо някои хора са по-често ухапвани от други.

Международни проучвания

Множество проучвания са разглеждали причините, поради които комарите хапят определени хора повече от други. Едно от най-значимите изследвания в тази област е проведено в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина, което установява, че комарите са силно привлечени от хора с определена кръвна група, особено тип 0. Според това проучване, хората с кръвна група 0 са два пъти по-вероятно да бъдат ухапани от комари в сравнение с тези с кръвна група А.

Друго проучване, публикувано в Journal of Insect Science, показва, че генетичните фактори могат да играят роля в привличането на комарите. Изследванията сочат, че около 85% от хората отделят химически сигнали чрез кожата, които „съобщават“ на комарите кръвната им група, което може да обясни предпочитанията на тези насекоми.

Конкретни примери

Един интересен пример от практиката е случаят с изследователите в Африка, които откриват, че бременните жени са значително по-привлекателни за комарите. Това се дължи на факта, че бременните жени издишват повече въглероден диоксид и имат повишена телесна температура.

Друг пример идва от САЩ, където учените откриват, че хора, които консумират алкохол, особено бира, са по-склонни да бъдат ухапани от комари. Това отново се дължи на повишената телесна температура и промяната в химичния състав на кожата след консумацията на алкохол.

Защо този мит продължава да съществува?

Митът за „сладката кръв“ вероятно продължава да съществува поради неговата простота и защото дава лесно обяснение на сложен въпрос. Хората често търсят прости отговори на въпроси, свързани със здравето и околната среда, и заблудата за сладката кръв е пример за това.

Освен това, когато някой открие, че е ухапан повече от другите около него, е естествено да търси обяснение. В този случай, „сладката кръв“ звучи като логичен отговор, въпреки че няма научна основа.

Съвременни митове: Може ли да се простудим от климатик през лятото?

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments