Съвременни митове: Лекува ли морската вода малки ранички по тялото?

1
415
Плаж
Плаж. Снимка: Искра.бг

Живеем в епоха на дезинформация, в която интернет може да се окаже както верен помощник, така и да ни заблуди с недостоверна и непроверена информация. Така се раждат редица съвременни митове, в които много хора не само вярват, но и им позволяват да управляват живота им

Искра.бг стартира поредица с разбулването на най-разпространените митове, като се позовава на научни данни и проверена информация.

Морската вода отдавна е обект на различни разказвани от уста на уста общоприети вярвания, свързани с нейните лечебни свойства. Едно от най-разпространените убеждения е, че тя може да лекува малки ранички по тялото. Но доколко тези твърдения са подкрепени от науката и какви са реалните ползи и рискове от използването на морска вода за тази цел? 

Проучванията показват, че от морската вода има редица ползи, тъй като съдържа минерали като натрий, магнезий, калций и калий, които могат да имат благоприятно влияние върху кожата. 

Солта и минералите в морската вода могат да действат като естествени антибактериални агенти. Това може да помогне в предотвратяването на инфекции при малки ранички. Солената вода също така може да помогне за изсушаването на малки рани, ускорявайки процеса на заздравяване.

Минералите в морската вода, особено магнезият, могат да помогнат за намаляване на възпалението и облекчаване на болката.

Все пак е редно хората да знаят, че морската вода в никакъв случай не е панацея, като дори носи някои здравни рискове. Така например в замърсени или населени райони тя може да съдържа бактерии, вируси и други патогени, които могат да причинят инфекции.

Солената вода сама по себе си също така може да причини парене и раздразнение на открити рани или чувствителна кожа. В процеса на заздравяване на раничките, кожата формира нова, деликатна тъкан. Солената вода може да увреди тази новообразувана тъкан и да забави процеса на заздравяване. Някои хора могат да развият алергични реакции към компонентите в морската вода, което може да влоши състоянието на кожата.

Медицинската наука не подкрепя еднозначно използването на морска вода за лечение на ранички. Въпреки че има някои изследвания, които показват положителни ефекти на морската вода върху кожата, липсват достатъчно данни, които да потвърдят нейната ефективност и безопасност като лечение за рани.

Едно от известните проучвания, което разглежда ефектите на морската вода върху кожата, е проучването на ефектите на „Балнеотерапията“ (лечение чрез къпане в минерални води, включително морска вода). То разглежда ефектите на водата от Мъртво море, която е с високо съдържание на сол и минерали, върху кожата на пациенти с псориазис и атопичен дерматит. Резултатите показват, че къпането в морска вода от Мъртво море води до значително подобрение на кожните състояния при участниците. Антибактериалните и противовъзпалителните свойства на минералите в морската вода играят ключова роля в тези подобрения.

В същото време проучване на NOAA и AOML установява, че децата с открити рани, играещи на плажа, са по-податливи на бактериални инфекции, включително инфекции, причинени от Vibrio vulnificus. Тези инфекции могат да бъдат особено тежки и дори животозастрашаващи, ако не се лекуват своевременно​. 

Морската вода може също да причини допълнително дразнене и възпаление на откритите рани. Солта в морската вода има изсушаващ ефект, който може да доведе до дехидратация на раната и да забави процеса на заздравяване. Това може да доведе до по-бавно заздравяване и по-голям риск от усложнения​​. Това е доказано в проучване на професор Барт Къри, специалист по инфекциозни болести и тропически инфекции от Университета Флиндърс в Кралската болница в Дарвин, Австралия. 

Важно е да се подхожда с повишено внимание и да се консултирате с медицински специалист преди да използвате морска вода за лечение. В крайна сметка, здравето на кожата изисква внимателно и информирано отношение, а не само доверяване на разказвани от уста на уста митове.

С това знание можем да продължим да оценяваме традиционните методи за лечение, но винаги да ги подлагаме на научен анализ и да търсим професионален съвет, когато става въпрос за нашето здраве.

Съвременни митове: Наистина ли закуската е най-важното хранене за деня?

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Съвременни митове: Лекува ли морската вода малки ранич… […]