Живеем в епоха на дезинформация, в която интернет може да се окаже както верен помощник, така и да ни заблуди с недостоверна и непроверена информация. Така се раждат редица съвременни митове, в които много хора не само вярват, но и им позволяват да управляват живота им.
Искра.бг стартира поредица с разбулването на най-разпространените митове, като се позовава на научни данни и проверена информация.
Митът за правилото за пет секунди е широко разпространен и често цитиран като оправдание за вдигане и консумиране на храна, която е паднала на пода. Според тази популярна заблуда, ако храната бъде вдигната в рамките на пет секунди след падането, тя е все още е достатъчно чиста за ядене, тъй като не е имала достатъчно време да се замърси с бактерии. Но наистина ли това правило издържа на научен анализ?
Митът вероятно произхожда от фолклора и се разпространява от уста на уста, допринасяйки за неговата популярност. С времето то се превръща в неформален стандарт, използван от мнозина, особено в ситуациите, когато няма лесен достъп до друга храна или когато падналата храна е особено желана.
Множество научни изследвания са проведени, за да се изследва валидността на правилото за пет секунди. Едно от най-значимите проучвания е проведено в университета „Рътгърс“ от професор Доналд Шафнър, който изучава микробиологията на храните. Той и неговият екип анализират различни видове повърхности и храни, за да определят колко бързо бактериите могат да се прехвърлят.
Резултатите от изследването показват, че бактериите могат да се прехвърлят на храната почти мигновено след контакт с повърхността. Факторите, които влияят върху количеството бактерии, включват видът на повърхността (като килим, плочки или неръждаема стомана), влажността на храната и времето на контакт. Въпреки това, времето на контакт има по-малко значение в сравнение с другите фактори, като влажната храна има по-голяма вероятност да абсорбира повече бактерии.
Идеята, че храната е безопасна, ако е била на пода само за няколко секунди, може да доведе до сериозни здравни рискове. Бактериите като E. coli, Salmonella и други патогени могат да причинят сериозни инфекции и заболявания. Дори краткото излагане на замърсена повърхност може да бъде достатъчно за предаване на тези опасни микроорганизми.
Най-сигурният начин да се избегнат здравни рискове е да не консумираме храна, която е паднала на пода, независимо от времето на контакт. Вместо това, трябва да се фокусираме върху добрите хигиенни практики, като редовно почистване на кухненските повърхности и избягване на консумацията на храна в замърсени среди.
Съвременни митове: Чаша вино на всяка вечеря е полезна за здравето?