Съюзниците на Украйна опитват да осъществят достъп до замразените руски активи, за да подкрепят военните усилия на Киев – въпрос, който става все по-наболял, тъй като Русия печели активно територии на бойното поле, а перспективите пред държавните финанси на Украйна изглеждат все по-нестабилни, пише „Associated Press“.
Темата, посветена на това какво да се предприеме по отношение на резервите на Руската централна банка, замразени, като част от санкциите в отговор на войната в Украйна, е на първо място в дневния ред на срещата на финансовите служители от Групата на седемте богати демокрации /Г-7/, която се провежда от днес до събота в Стреза, Италия, на брега на живописното Лаго Маджоре. Докато Украйна и много от нейните поддръжници призовават за конфискация на 260 млрд. долара руски активи, замразени извън страната след руската инвазия, която започна на 24 февруари 2022 г., други европейски високопоставени служители се противопоставят на този ход, позовавайки се на опасения, свързани с правната и финансовата стабилност.
Понастоящем повечето от замразените активи се намират в Европа. И все пак, един европейски план за използване само на лихвите по руските средства би осигурил една нелоша сума всяка година – около 2,5-3 млрд. долара при сегашните лихвени проценти. Въпреки това, тези средства едва ли бъдат достатъчни, за да покрият месечните финансови нужди на украинското правителство. Служители на Министерството на финансите на САЩ и независими икономисти предлагат различни начини за превръщането на тази годишна сума в много по-голяма част от авансовите средства. Това би могло да стане чрез облигации, които ще бъдат изплатени от бъдещите приходи от лихви, като Украйна ще може да използва финансовите средства веднага. В събота предстои министрите да се срещнат с украинския министър на финансите Сергей Марченко, за да обсъдят тези идеи.
Министърката на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви по време на реч в понеделник, отправена от Франкфурт, Германия, че е жизненоважно и спешно съвместно да се намери начин да се освободи достъпът до руските държавни активи в полза на Украйна.
Дебатите по темата се възобновиха с пълна сила, след като през април президентът на САЩ Джо Байдън подписа Закона за възстановяване на икономическия просперитет и възможностите за украинските граждани, който позволява на администрацията да иззема руски държавни активи на стойност около 5 млрд. долара, намиращи се в САЩ. Законът беше включен в пакета от мерки на САЩ и други държави в подкрепа на Украйна, който включва около 61 млрд. долара за отбраната на Украйна. Украйна изразходва почти всички свои данъчни приходи за армията и се нуждае от още 40 млрд. долара годишно, за да продължи да изплаща пенсиите за старост и заплатите на лекарите, медицинските сестри и учителите – съсловията, които имат ключова роля за обществото в тежките военни условия. Първоначално се смяташе, че подкрепата на съюзниците и заемът от 15,4 млрд. долара от Международния валутен фонд (МВФ) ще осигурят бюджета на страната за четири години напред, но перспективите за продължаване на конфликта помрачиха тези перспективи. Украйна разчита на съюзниците си за тези пари, тъй като войната не позволява на правителството да използва заеми на международния пазар на облигации. Алтернативата би била печатане на пари в централната банка, което крие сериозен риск от хиперинфлация.
Благодарение на подкрепата на ЕС и пакета от мерки от страна на САЩ, приет след месеци отлагане, тазгодишният бюджет на Украйна изглежда прилично от гледна точка на бюджетното финансиране, но през следващата година стабилността му ще бъде постигната много по-трудно, предупреждава Бенджамин Хилгенсток, старши икономист от Киевския икономически институт.
Министрите ще се опитат да постигнат консенсус преди срещата на върха на националните лидери на страните от Г-7, която ще се проведе на 13 юни в Италия.
Държавен фонд „Земеделие“ е изплатил милиони към земеделците по схема за зимни пръскания