Създават ли неотдавнашните чистки в китайската армия проблеми за Си Дзинпин?

0
48
Президентът на Китай Си Дзинпин.
Президентът на Китай Си Дзинпин. Снимка: Пиксабей

Хора, които до неотдавна са се ползвали с доверието и благоволението на Си Дзинпин сега изглежда, че изчезват. През последните месеци изчезванията на няколко високопоставени китайски служители предизвикаха бурни спекулации дали лидерът е предприел мащабна чистка, особено на тези, които са свързани с военните сили, пише „ВВС“.

Последният човек, който изглежда е изпаднал в немилост, е министърът на отбраната Ли Шанфу, когото никой не е виждал публично от няколко седмици насам. Въпреки че първоначално отсъствието му не беше възприето като нещо необичайно, проверките и слуховете се засилиха, когато високопоставен американски дипломат изтъкна този факт. По-късно в доклад на “Reuters” беше обявено, че генерал Ли, който е контролирал доставките на оръжие за Народноосвободителната армия (НОАК), е разследван във връзка с покупки на военно оборудване. Неговото „изчезване“ е факт седмици след като бяха отстранени двама високопоставени служители от Ракетни войски – военното звено, което контролира ядрените ракети, както и съдия от военния съд.

Сега усилено витаят нови слухове, че някои кадри от Централната военна комисия на Китайската комунистическа партия (ККП), която контролира въоръжените сили, също са обект на разследване. Официалното обяснение за тези отстранявания от длъжност е или оскъдно или напълно липсващо, като най-често изтъкваният мотив е „здравословни причини“. Тази липсва на информация и прозрачност насърчава спекулациите да процъфтяват.

Основната теория е, че властите се борят с корупцията в редиците на армията. Военните сили са в повишена готовност – през юли те отправиха необичаен призив към обществеността да предостави сигнали за актове на корупция, извършени през последните пет години. Самият Си Дзинпин започна нов кръг от проверки, като от април насам той е прекосил страната и е осъществил пет посещения във военни бази, според информация на „BBC Monitoring“.

Корупцията отдавна е проблем в армията, особено след като Китай започна да либерализира икономиката си през 70-те години на миналия век, твърди Джеймс Чар, научен сътрудник в Сингапурския технологичен университет „Нанянг“, който изследва отношенията между управляващата партия и армията в Китай.

Изчезванията на високопоставени фигури обаче биха могли да се обяснят и със засилващата се параноя в китайското правителство, особено по отношение на сложните си отношения със САЩ. През юли в Китай влезе в сила разширен закон за борба с шпионажа, който дава на властите по-големи правомощия и обхват при провеждането на разследвания. Скоро след това китайското министерство на държавната сигурност публично насърчи гражданите да помогнат в борбата с шпионските дейности.

Изчезването на генерал Ли е идентично с това на външния министър Цин Ган, чието отстраняване през юли също предизвика трескави спекулации. Тази седмица „Wallsteet Journal“ разкри, че Цин е разследван заради предполагаема извънбрачна връзка, в резултат на която в САЩ се е родило дете.

Съществуват и предположения, че Си Дзинпин действа под вътрешнопартиен натиск, тъй като Китай се бори със забавящата се икономика след края на Втората световна война и с нарастващата безработица сред младите хора. Според китайската политическа система лидерът е не само президент на Китай, но и висш военен ръководител. Погледнато от една страна, изчезванията на високопоставени лица са знак за нестабилност в управлението на Дзинпин.

Мнозина обаче твърдят, че военното ръководство на Китай е достатъчно стабилно, за да издържи на смяната на някои висши служители, и изтъкват, че то е внимавало изключително много как действа. Други смятат, че е малко вероятно изчезванията да окажат дългосрочно въздействие върху стабилността на управлението на настоящия лидер. Нито един от кадрите, които са изчезнали от публичното пространство досега, не е част от вътрешния му кръг, изтъква Нийл Томас, експерт по политиката на китайския елит от Института за политика „Азиатско общество“. Това, с което повечето наблюдатели обаче единодушно могат да се съгласят, е, че това явление подчертава непрозрачността на китайската система.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments