Сблъсък между президента и служебния премиер за назначението на нов дипломат в Украйна

Напрежение по повод назначението на Николай Ненчев за временно управляващ посолството на България в Киев предизвиква остри реакции от президента Румен Радев и вицепрезидента Илияна Йотова

0
121
Президент Румен Радев
Президент Румен Радев. Снимка: Скрийншот

В България възникна ново напрежение между президентската институция и служебното правителство по повод назначението на Николай Ненчев за временно управляващ посолството на България в Киев. Това решение предизвика остра реакция от страна на президента Румен Радев, който изрази сериозни съмнения относно професионалните качества на Ненчев и призова за спазване на Конституцията.

Президентът Радев подчерта, че назначаването на посланици трябва да се извършва с президентски указ. В своя писмена позиция той заяви:

„Назначаването на посланици се извършва с президентски указ, а бившият министър на отбраната Николай Ненчев не притежава необходимите професионални качества и подготовка.“

Радев също така призова външното министерство да спазва Конституцията и процедурите за определяне на дипломатически ръководители.

Вицепрезидентът Илияна Йотова също не закъсня с коментарите си, критикувайки решението като грубо нарушение на Конституцията.

„Идеята е била всички ние да бъдем поставени пред свършен факт, защото до няколко дни това назначение ще стане реалност. Второ, грубо нарушение на Конституцията и член 98, в който са описани правомощията на президента да назначава ръководителите на нашите дипломатически мисии по предложение на Министерския съвет“, заяви Йотова. Тя добави, че подобни действия снижават нивото на представителност на българското посолство.

От своя страна служебният премиер Димитър Главчев защити решението си, отбелязвайки, че процедурата е спазена и Конституцията не е нарушена. В отговор на въпроси на живо във Фейсбук страницата на Министерския съвет, той каза:

„Временно управляващите посланици нямат нужда от издаване на указ от президента. Тази практика се използва на много места в посолства, в които не може да бъде назначен посланик.“

Главчев допълни, че в момента няма възможност за назначаване на извънреден и пълномощен посланик в Украйна поради военния конфликт.

„Война се води там, да кажем и че няма толкова много желаещи да отидат там за посланици. Аз ги разбирам, от две години няма посланик. Това е формата, която съм преценил, за да има представител България на възможно най-високото ниво, което не е извънреден и пълноправен посланик“, добави Главчев.

Вицепрезидентът Йотова обаче остава категорична, че това е опит да се заобиколи Конституцията.

„Очевидно президентът е преценил, че тази кандидатура не отговаря на тези условия. Щом е преценил, че Ненчев няма такива качества, значи е така“, завърши тя.

Този сблъсък между президентската институция и служебното правителство подчертава важността на спазването на процедурите и принципите на Конституцията при назначаването на дипломатически представители. Обсъжданията за назначаване на постоянен представител в Украйна продължават, като за това ще бъде необходим указ от президента.

Защо Радев призовава МВнР да спазва стриктно Конституцията?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments