Българският парламент поставя нови стандарти за политическа безотговорност. Първото заседание на Народното събрание вече продължава рекордните 18 дни, като депутатите не могат да постигнат съгласие за избор на председател. Вместо дебат и решение, днешният седми опит за гласуване започна с обявяване на почивка.
От парламентарната трибуна в началото на заседанието бяха отново предложени добре познатите кандидатури на Рая Назарян /ГЕРБ-СДС/, Петър Петров /„Възраждане”/ и Силви Кирилов /„Има такъв народ”/. Вместо да се обсъдят реални компромисни решения, депутатите продължават да повтарят същите сценарии, които вече шест пъти се провалиха.
„Не избираме главния уролог на държавата, а председател на парламента“, заяви с ирония депутатът Борислав Гуцанов, подчертавайки, че настоящият подход само задълбочава кризата. Депутатът от „БСП-Обединена левица“ Атанас Зафиров призова за спешно свикване на Председателски съвет, настоявайки за нови кандидати и сериозен диалог.
„Ултимативният подход вече не работи. Трябва да преосмислим подхода си, да предложим нови кандидати и най-накрая да покажем, че този парламент може да работи,“ заяви Зафиров.
Но вместо конструктивен разговор, днешният ден отново започна с разногласия и откази за сътрудничество. Последните гласувания показаха абсолютна безизходица. Рая Назарян от ГЕРБ-СДС събра само 69 гласа „за“, докато Силви Кирилов получи 100 гласа „за“ и равен брой „против“. При повторно гласуване Кирилов отново не успя да спечели мнозинство – 100 „за“, 101 „против“ и 16 въздържали се.
Сегашното заседание изглежда по-скоро като театър, отколкото като реален опит за решаване на проблема. Всеки изминал ден на бездействие в Народното събрание носи допълнителни рискове за функционирането на държавата. Вместо да се концентрират върху важни закони като бюджета за 2024 година, депутатите губят време в повторение на провалени сценарии. Застоят вече застрашава икономическата и социалната стабилност на страната.
Седем неуспешни опита за избор на председател на парламента са показател за дълбоката криза в българската политика. Липсата на готовност за компромиси и диалог рискува да парализира не само парламента, но и държавното управление като цяло.
Борислав Гуцанов: Не избираме уролог, а председател за парламента