„Сега или никога“: Мигрантите се втурват към границата на САЩ преди изтичането на дял 42

0
49
Граница
Граница. Снимка: Pixabay, Архив

Мигрантите се втурнаха през границата часове преди свързаните с пандемията ограничения за убежище да изтекат в четвъртък, като те се опасяват, че новите политики ще направят много по-трудно влизането в Съединените щати, предава „Асошиейтед прес“.

В ход за разчистване на претоварените центрове за задържане, на агентите на граничния патрул беше казано в сряда да започнат да освобождават някои мигранти с инструкции да се явят в имиграционна служба в Съединените щати в рамките на 60 дни, според американски служител. Служителят не беше упълномощен да говори публично по въпроса и предостави информация на Асошиейтед прес при условие за анонимност.

Администрацията на Байдън разкрива мерки за замяна на дял 42, който суспендира правата за търсене на убежище от март 2020 г. на основание предотвратяване на разпространението на COVID-19.

В сряда Министерството на вътрешната сигурност обяви правило, което прави изключително трудно всеки, който пътува през друга страна, като Мексико, да отговаря на изискванията за убежище. Той също така въведе полицейски час с GPS проследяване за семейства, освободени в САЩ преди първоначалните проверки за убежище.

В Матаморос, срещу Браунсвил, Тексас, мигрантите пристигнаха на талази в сряда, като се съблякоха, преди да слязат по стръмен бряг, стискайки найлонови торби, пълни с дрехи. Те бавно газеха в реката, един мъж държеше бебе в отворен куфар на главата си.

От страната на САЩ те облякоха сухи дрехи и си проправиха път през телената мрежа. Много се предадоха на властите, надявайки се да бъдат освободени, за да останат законно, докато водят делата си в задръстените имиграционни съдилища, което отнема години.

Уилям Контрерас от Венецуела сподели, че дял 42 е благоприятен за хората от неговата разрушена южноамериканска страна, след като е чул, че много преди него са били освободени в Съединените щати.

„Това, което разбираме, е, че няма да пуснат никой друг“, смята приятелят на Контрерас Пабло, който отказа да назове фамилията си, защото планира да пресече границата нелегално. Мъжът допълни:

„Това е причината за нашата спешност да преминем през границата днес.“

Граничният патрул спря около 10 000 мигранти във вторник, един от най-натоварените дни досега, според американски служител, пожелал анонимност, тъй като не е упълномощен да говори публично. Това е почти двойно повече от средната дневна стойност от около 5200 през март, най-новите публично достъпни данни, и близо до 11 000, които официалните лица в САЩ прогнозираха, е горната граница на скока, който те очакват след дял 42.

Повече от 27 000 души са били в ареста на митниците и граничната служба на САЩ, каза служителят, доста над капацитета. През март 8600 са били в ареста.

На агентите на граничния патрул беше наредено в сряда да започнат да освобождават мигранти във всеки граничен сектор, който достигна 125% от капацитета си за задържане с инструкции да се явят в имиграционната служба в рамките на 60 дни. Освен това им беше нареден да започнат освобождаването, ако средното време в ареста надвишава 60 часа или ако 7000 мигранти са били арестувани през цялата граница за един ден.

В Сиудад Хуарес, срещу Ел Пасо, Тексас, някои приюти за мигранти разполагаха с празни легла, тъй като мигрантите напуснаха, за да преминат в САЩ. Енрике Валенсуела, който координира усилията за подпомагане на мигрантите в щата Чихуахуа, каза, че населението на приютите за мигранти в града е половината от близо 3000 оставащи там преди няколко седмици.

В четвъртък около 400 мигранти се скупчиха при силни ветрове, развяващи пясъка на брега на река Рио Гранде източно от Ел Пасо между групи войници от Националната гвардия на Тексас, изграждащи телени бариери. Двойка от Колумбия се приближи до жицата на концертината и попита дали могат да запалят огън, защото 10-годишно дете трепери в студа в пустинята. Повечето мигранти се скупчиха под тънки одеяла. Майор Шон Сторуд от Националната гвардия на Тексас подчерта, че неговите войници са изградили 17,4 мили (28 километра) телени бариери в този район в опит да намалят масовите пресичания и са обяснили на мигрантите последствията от нелегалното преминаване. Сторуд признава:

„Мигрантите наистина не знаят какво ще се случи.“

Въпреки че Дял 42 попречи на мнозина да търсят убежище, той не доведе до правни последици, насърчавайки повторните опити. След четвъртък мигрантите са изправени пред забрана за влизане в САЩ за пет години и евентуално наказателно преследване.

В същото време администрацията въведе широки нови легални пътища в САЩ. До 30 000 души на месец от Хаити, Куба, Никарагуа и Венецуела могат да влязат, ако кандидатстват онлайн с финансов спонсор и влязат през летище. Центрове за обработка се отварят в Гватемала, Колумбия и другаде. До 1000 могат да влизат дневно през сухопътни пресичания с Мексико, ако си уговорят среща в онлайн приложение.

В Сан Диего повече от 100 мигранти, много от които колумбийски семейства, спяха под пластмасови брезенти между две гранични стени, наблюдавани от агенти на граничен патрул, които нямаше къде да ги отведат за обработка.

51-годишният Албинос Леон купува пиле от търговци в Тихуана през решетки в стената, граничеща със Сан Диего, защото бисквитките, които агентите дадоха на него, жена му и дъщеря им, ги оставиха гладни. Новината, че Заглавие 42 приключва, подтикна семейството да предприеме пътуването сега.

„С промените, които правят в законите, сега или никога“, категоричен е Леон, който долетя до Мексико от Колумбия и премина през първата гранична стена, за да стигне до територията на САЩ.

Докато американски служители прогнозират повече пресичания, след като дял 42 приключи в 11:59. следобед EDT четвъртък — Президентът Джо Байдън каза във вторник, че границата ще бъде „хаотична за известно време“ – някои не бяха сигурни. Сорая Васкес, заместник-директор на Al Otro Lado, застъпническа група, активна в Тихуана, е на мнение, че преминаването може да спадне веднага, но миграцията ще продължи.

Мигел Меза, ръководител на мигрантските програми за Catholic Relief Services, който има 26 приюта за мигранти в Мексико, изчислява, че има около 55 000 мигранти в граничните градове срещу Съединените щати. Повече пристигат ежедневно от юг, както и мигранти, експулсирани от САЩ обратно в Мексико.

Кармен Хосефина Чарако, венецуелка, която пристигна в Матаморос с порасналата си дъщеря, каза, че е решена да продължи да опитва мобилно приложение на правителството на САЩ, за да спечели място за влизане в САЩ на сухопътен пропускателен пункт. Търсенето далеч надхвърли предлагането, раздразнявайки много новодошли. Чарако сподели:

„Хората, които току-що пристигат, започват да чуват историите на други, които са тук по-дълго и започват да се тревожат. Например: „О, ти си тук от четири месеца. Е, току-що стигнах тук и ще пресека.“

Мигрантите натовариха някои градове в САЩ през последната година. Денвър започна да вижда над 100 мигранти на ден, пристигащи с автобуси миналата седмица, активирайки център за спешни операции. Градът се бори за място за подслон.

„Числата са огромни“, изтъкна Алън Салазар, началник на кабинета на кмета Майкъл Хенкок. Салазар изчислява, че около 9000 мигранти са минали през Денвър от късната есен, когато градът изведнъж се превърна в популярна спирка за венецуелци и други.

Елиас Гуера, на 20 години, дойде в Денвър миналата седмица, след като чу, че това е гостоприемно място, където може да получи безплатен автобусен билет до крайната си дестинация. След четири нощи в църковен приют Денвър осигури автобусен билет за 58 долара до Ню Йорк. Той си тръгна в сряда вечерта.

„Тук е удобно, безопасно е, има храна, има подслон, има тоалетни“, каза Гуера, докато чакаше с десетки други мигранти в паркинг-гараж, където градът обработваше новопристигналите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments