Малко над 1 милион нощувки са били реализирани през юли в селските региони. Става въпрос за райони с население под 10 000 жители. Според данни на Асоциацията на българските села селският туризъм се развива стабилно, а през изминалото лято се регистрира интерес към обектите в малките населени места, което ще доведе и до ръст на заетостта. Малко над 2500 с общо 120 000 легла е броят на местата за настаняване, използвани активно в селския туризъм. По-голямата част от обектите са разположени в северна и югоизточна България. През 2023 г. за първи път е отбелязано увеличение на нощувките в северозападния регион и селата край Монтана, Враца и в Ловешкия район.
Прогнозите на Асоциацията са били за спад през летния сезон, но те не са се сбъднали. По този повод председателят й Борислав Борисов коментира пред „БНР“: „Няма спад. Очевидно се е запазила тенденцията хората да предпочитат да прекарват почивните си дни в България и именно в селските региони. Оказа се, че през тази година, за да се запази положителната тенденция в броя на настаняването в туристическите обекти, малко са паднали цените.“
Сега цените са стабилни, отчита Борисов. По негови думи в обектите за настаняване, управлявани от семейства и малки предприемачи в селските райони, средните цени през изминалия летен сезон са се движели между 40 и 60 лева на човек за нощувка. При по-луксозните къщи цените са били по-високи.
Асоциацията не отчита спад в заетостта спрямо 2022 г., а даже напротив – има ръст с около 5% на общата заетост спрямо миналата година.
Борисов отчете още една тенденция – търсенето на имоти за живеене в селата е на рекордни нива, но има сериозен дефицит на къщи.